Recept na skopové podle Jana Nerudy

Jana Brožková (Bydlet.cz), 3.07.2015

Jehněčí a skopové maso je u nás stále nedoceněné. Je to škoda, protože z receptů a chutných úprav není možné si nevybrat. To, že je skopové pochoutka věděl i Jan Neruda, který mu věnoval báseň.

Osobité, zdravé a chutné jehněčí a skopové

Skopové a jehněčí maso se jí téměř na celém světě. Jsou země a oblasti, kde se konzumuje více. Jedná se o celý Balkán, postsovětské jižní republiky, Mongolsko, Bulharsko, Řecko, Turecko i velkou část arabského světa, Skotsko, Irsko, ale i Island a Nový Zéland.

Maso má osobitou chuť i vůni a existuje nepřeberné množství jeho úprav. Známe skopový šašlik i kebab, stejně jako jehněčí guláše a celou řadu polévek. Maso se peče, vaří, smaží, rožní, griluje, zapéká, dusí, dělá se z něj nádivka, musaka, karbanátky  i čevapčiči, bifteky, špízy, také rolky, ale i slané koláče a záviny.

Také výčet koření, ingrediencí a přísad, které se používají k jehněčímu a skopovému masu nikdy nemůže být úplný. Vyjmenujme ty nejznámější – určitě vede česnek, častá bude i cibule, rozmarýn, šafrán, muškátový oříšek i květ, kari, majoránka, ale i jalovec, bobkový list a další divoké koření, paprika sladká i pálivá, chilli papričky, zázvor, kmín i kmín římský, provensálské koření a celá řada dalších.

Při přípravě masa se používá bílé, červené i rosé víno, nebo smetana, různé druhy sýrů a mnohé druhy zeleniny, houby, olivy a jiné doplňky.

K masu se hodí tyto přílohy, některé se připravují s masem dohromady – kuskus, rýže, luštěniny, brambory, syrová i dušená zelenina, pečivo, u nás se běžně přidávají např. bramborové knedlíky doplněné špenátem.

Jehněčí i skopové maso je zdravé a lehce stravitelné, má vysokou biologickou a dietetickou hodnotou. Obsahuje vysoký podíl vitamínů, minerálních látek a esenciálních aminokyselin. Je vhodné i pro diabetiky.

Recept „Skopové s marjánkou“ -  volný překlad básně Jana Nerudy/ze Sbírky básně II
Šrůtku skopového masa zbavíme loje, odblaníme, vyřežeme šlachy a vložíme spíše k dušení, nežli vaření do vřící vody a osolíme. K lepší chuti masa můžeme přidat například mrkev, nebo kedlubnu, cibuli a stroužky česneku. Vaříme pozvolna, dokud není maso měkké. Pak je vyjmeme, pokrájíme na kostky spolu s brambory. Uděláme světlou jíšku – jako tuk můžeme použít část vykrájeného skopového loje. Zalijeme scezeným vývarem, přidáme utřený česnek /množství podle vaší chuti/, majoránku, můžete i rozmarýn a muškátový oříšek, na kostky pokrájené brambory a vaříme na mírném ohni 15 minut. Nakonec přidáme i maso a velmi mírně vaříme dalších 10 - 15 minut. Určitě by si pochutnal i Jan Neruda!

Jana Neruda - Skopové s marjánkou

Vezmi maso skopcem dané,
„vysoký ocásek“ zvané,
Čili „šrůtka“; je to zkrátka
Od žebírek vzatá částka.
Vem též brambory ze sklípku,
Česneku vem stroužky dvoje,
Jíšku z hovězího loje,
Vonné marjánky též ždibku.
A teď kuchařka nechť hledí,
Ať se maso v teple daří,
Pak ať polívku z něj scedí,
Brambory v ní povaří,
A pak – ale nepospíchej! –
Zapraž, znovu vše to smíchej
S masem – v krásné snaze tejné,
By vše vřelo v chuti stejné.
Pochutnáš si: v mísy lůně
Rozloží se oblak vůně.

Tipy a triky pro jehněčí a skopové
kupujeme správně vyzrálé maso, je křehčí a chutnější
starší maso poznáme podle tmavší barvy
kupujeme a zpracujeme čerstvé maso, ne mražené
před úpravou ořežeme lůj, odstraníme blány a šlachy
pro lepší chuť můžeme několik hodin předem maso nasolit a potřít rozmačkaným česnekem
při vaření polévky vkládáme maso do studené, neosolené vody
samotné maso je škoda vařit, lepší způsob úpravy je jeho dušení
jehněčí a skopové podáváme vždy na zahřátých talířích

Je škoda, že je u nás skopové i jehněčí maso nedoceněné a jí se poměrně málo. Je šťavnaté, zdravé a dobře stravitelné. Také jeho pro někoho nezvyklá chuť se dá úpravou a kořením změnit na velkou pochoutku!

Názory na článek  Recept na skopové podle Jana Nerudy
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Recepty na víkend