Kde v Evropě jsou nejdražší nové byty a jak si stojí Praha?

TNBiz, 24.6.2013

Cenová úroveň nového bydlení v Praze byla v loňském roce srovnatelná například s Berlínem nebo Bruselem. Vyplývá to z výsledků druhé studie společnosti Deloitte s názvem Index nemovitostí (Property Index), která analyzovala vývoj cen nemovitostí a rezidenčních trhů ve 13 zemích Evropy.

"Cenová úroveň nových rezidenčních nemovitostí v Praze překračuje téměř o 900 eur/m2 Varšavu a příliš nezaostává za Berlínem nebo Bruselem. Praha je zároveň jedním z mála evropských měst, kde ceny nových rezidenčních nemovitostí nadále překračují průměr dané země více než dvojnásobně. Podobně je na tom Londýn, Berlín, Frankfurt, Hamburk či Paříž," uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka ve společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.

V loňském roce byla nejdražším městem Evropy vnitřní část Londýna, kde se pohybuje průměrná cena za pořízení bytu téměř 10 000 eur/m2. Růst cen byl zaznamenán také ve vnějších částech Londýna, kde částka dosáhla téměř 6000 eur/m2. V Paříži průměrné tržní ceny starších bytů dosáhly částky 8300 eur/ m2, na okrajích metropole pak zhruba 5500 eur/ m2.

Bavorský Mnichov, který je nejdražším německým městem z hlediska pořízení rezidenční nemovitosti, dosáhl v loňském roce průměrné ceny ve výši 5000 eur/m2 a společně s Moskvou nejvíce překračují průměr cen v dané zemi (255 procent). V Moskvě, italském Miláně a Římě či francouzském Lyonu a Marseille činí průměrná cena za rezidenční nemovitosti okolo 4000 eur/ m2.

Naopak nejlevnější rezidenční nemovitosti je možné nalézt v regionu střední Evropy. V Budapešti dosahovala v roce 2012 průměrná cena rezidenční nemovitosti 1198 eur/m2 a ve Varšavě 1656 eur/m2.

Nejvýraznější cenový růst nových bytů byl v roce 2012 meziročně zaznamenán v Berlíně (13 procent), Londýně (12 procent) a Moskvě (11 procent). Naopak největší cenový pokles byl zjištěn ve Varšavě (-8 procent) a Amsterdamu (-7 procent).

"Dostupnost vlastního bydlení se ve sledovaných evropských zemích výrazně liší. Zatímco v Dánsku je k pořízení nového rezidenčního bydlení zapotřebí 2,2násobek průměrného ročního hrubého příjmu, v Rusku je nutné počítat s 10,1násobkem. V České republice je na pořízení nového bytu zapotřebí přibližně sedm ročních hrubých platů, bydlení je tak u nás dostupnější než v Maďarsku, Polsku či Itálii," uvedla Diana Rádl Rogerová.

 

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality