Nová stavba i rekonstrukce: zateplení domů větranou fasádou

Jana Brožková, 25.5.2016
Zateplení domů pomocí větrané fasády představuje v řadě případů efektivnější a bezpečnější způsob realizace zateplení oproti klasickým kontaktním systémům. Opodstatnění má zejména u rekonstrukcí, kde kromě zateplení je potřeba vyrovnat, sjednotit a vytvořit zcela nový tvar fasády nebo kde i přes sanaci hydroizolací zůstává zbytková vlhkost v konstrukci obvodových stěn. U novostaveb využíváme systém větrané fasády, pokud chceme dům na místo klasické omítky opatřit dřevěným nebo jiný obkladem. Ten lze v průběhu užívaní stavby rozebrat a vyměnit podle aktuálních trendů. Montáž větrané fasády nevyžaduje mokré procesy, proto realizaci neomezují vnější teploty ani technologické přestávky nutné k vysychání vody a zrání materiálů.

Ideální řešení pro rekonstrukce

Kontaktní zateplovací systémy mají určitá omezení a z tohoto důvodu nelze vždy doporučit zateplení domu pomocí nalepení kontaktních izolačních desek. Systém ETICS ze své podstaty klade zvýšené nároky na kvalitu podkladu, jeho rovinnost, soudržnost, únostnost, vysušení a odsolení zdiva. Zejména staré domy nesou určitá specifika daná nefuknční hydroizolací, užitím různých materiálů při stavbě a postupným rozšiřovaním a dostavováním objektů. Při jejich dodatečném zateplování narážíme nejčastěji na problém zvýšené vlhkosti obvodového zdiva a neúnosný, nerovný a nejednotný povrch fasády. Zbytková vlhkost ve stěnách dobře sanovaného domu proti zemní vlhkosti může být natolik významná, že užití difúzně uzavřenějších skladeb (kontaktní zateplení) by nemuselo být zcela rozumné. Naopak vrstva vzduchové mezery větrané fasády tady napomáhá k průběžnému odvádění vlhkosti z konstrukce.

Dalším důvodem pro zvolení provětrávané fasády je nerovný povrch a nejednotnost podkladu. Křivost staré fasády se mnohdy pohybuje i v desítkách centimetrů. Zde je dobré mít neustále na paměti, že podklad pod kontaktní zateplovací systém musí mít takovou rovinnost, jakou očekáváme od výsledného povrchu. Při hypotetickém srovnání deseti centimetrového rozdílu pomocí omítky, bude trvat sto dní, než povrch vyzraje a lze na něj začít lepit izolační desky. Rozdílná tloušťka vyrovnávací vrstvy vede následně k úskalí při volbě dostatečné délky kotevního prvku, který musí být uchycen v soudržném zdivu. Proti tomu provětrávanou fasádu lze aplikovat i na křivý povrch bez nutnosti jeho vyrovnání, které s sebou přináší dlouhou časovou prodlevu a ne vždy optimální výsledek. Než za každou cenu prosazovat kontaktní zateplovací systém, je volba provětrávaného sytému u řady rekonstrukcí vhodnějším řešením pro zateplení a sjednocení nejednotného vzhledu fasády domu.

Konstrukce DIAGONAL 2H od Knauf Insulation

Knauf Insulation představuje novou konstrukční variantu pro větrané fasády do dvanácti metrů výšky, pomocí které lze bez obtíží a nutného vyrovnání původních povrchů realizovat dodatečné zateplení rodinných domů. U novostaveb větraná fasáda s konstrukcí DIAGONAL 2H umožňuje osazení fasády pohledovým obkladem a to až do hmotnosti 20 kg/m². Konstrukční sestava byla navržena se snahou o minimální úniky tepla vlivem tepelných mostů, snadnou montáž a spolehlivost. Nosná konstrukce DIAGONAL 2H je vyrobena z ocelových subtilních prvků, které vytvářejí jednoduchou příhradovou soustavu.

Omezení tepelných mostů

Ke konstrukci prvků DIAGONAL 2H je použita ocel. Ta má zhruba čtyřikrát nižší tepelnou vodivost než hliník. V porovnání se dřevem je konstrukčně spolehlivějším materiálem. Sestava DIAGONAL 2H na místo klasických kolmých konzolí využívá subtilnější ocelové diagonály. Rozložení diagonálních prvků šířky 40 mm a tloušťky plechu 1,5 mm do příhradové soustavy umožňuje zmenšit plochu průřezu na polovinu ve srovnání s klasickou nejsubtilnější konzolí šířky 60 mm a tloušťky plechu 2 mm. Na omezení přenosu tepla má také pozitivní vliv “geometrická výhoda” šikmo orientovaných prvků, kdy po delším profilu prostoupí méně tepla. To má za následek snížení tepelného toku konstrukcí zhruba na polovinu. Soustava navržených diagonál s omezením tepelného toku odpovídá kontaktnímu zateplení ETICS stejné tloušťky degradovaným vlivem hmoždinek.

Postup realizace

Diagonály se podle návrhu rozmisťují po ploše zateplované fasády. Jejich odehnutí od fasády vymezuje tloušťku tepelné izolace. Nastavením úhlů diagonálních prvků lze také kompenzovat odchylky rovinnosti původního křivého povrchu. Na diagonály se připevňují svislé pomocné profily L, které se vyplní minerální vlnou s technologií Ecose, například deskami z řady Naturboard, a opatří se difúzně otevřenou větrotěsnou vrstvou fólie z řady Homeseal. Následně se svisle kotví profily Z. Ty slouží jako podklad pro montáž opláštění a zároveň vymezují šířku svisle provětrávané vzduchové mezery.

Lehká provětrávaná fasáda




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba