Kupujeme postel: 5 pravidel pro výběr nové postele

Kvalitní postel je důležitá pro dobrý spánek Probouzíte se ráno rozlámaní a upocení? Problém bude ve špatné posteli a nevhodných materiálech. Pokud se rozhodujete pro koupi nové, zaměřte se na několik zásadních pravidel, která vám usnadní výběr, abyste nesáhli vedle. Jak na koupi nové postele a matrace poradí odborník společnosti Johann Malle Jakub Šoufek.

 

  1. Zapomeňte na rozkládací gauče

Při koupi kvalitní postele máte na výběr v zásadě ze dvou variant, ve kterých si pohodlně odpočinete, a to je klasická postel nebo kontinentální. Rozkládací gauč jste si možná mohli dovolit při krátkodobých podnájmech během studií, a i tenkrát napáchali více škody než užitku. Dnes rozhodně, pokud chcete kvalitně žít, musíte také kvalitně odpočívat, a to můžete pouze v odpovídající posteli. „Rozdíl mezi klasickou a kontinentální je především v její výšce a složení. Pravé kontinentální postele jsou vyšší a disponují pružinovou základnou, tzv. box-springem. Ten poskytuje komfortnější spánek, díky optimálnímu rozložení váhy těla na lůžko. Klasické postele jsou oproti tomu nižší a nabízejí většinou klasický pevný, nebo lamelový rošt. Také tyto postele poskytují kvalitní odpočinek, je však důležité přihlédnout k použitým materiálům a výrobě. Základem je bytelná rámová postel, nejlépe z masivu a opravdu kvalitní matrace,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

  1. Nenakupujte bez vyzkoušení

Postel i matraci je třeba vždy před koupí vyzkoušet. „Opravdu nedoporučuji unáhlený nákup na e-shopu bez vyzkoušení. Navštivte v klidu prodejnu nebo showroom a postel či matraci si na místě vyzkoušejte. Některé firmy nabízí zapůjčení i domů. Jedině tak poznáte, zda vám postel a matrace vyhovují,“ radí Jakub Šoufek.

  1. Dbejte na kvalitu

Nenechte se nachytat marketingovými triky, levné postele či matrace většinou nebývají kvalitní. Soustřeďte se především na materiály a složení. „Zejména u matrací můžete narazit na nevhodné zvolení materiálů. Například některé syntetické materiály mohou být příčinou upocených nocí, protože během spánku kumulují vlhkost pod vámi, kterou neumí odvádět. To zejména v letních měsících jistě pocítíte,“ varuje odborník z Johann Malle a dodává: „Nejpřirozenější tělu jsou přírodní materiály, ideálně ve více vrstvách, které zajistí matraci optimální tuhost, a tím kvalitní podmínky pro odpočinek. Minimální počet vrstev v matraci je většinou pět, i v případě, že se jedná jen o dva použité materiály. Měkkost matraci zajistí nejčastěji bavlněné vrstvy, ovčí rouno a přírodní vysoce prodyšný kaučuk. Tuhosti se dosahuje naopak přírodním kokosovým nebo lněným rounem apod.“

  1. Zaměřte se na velikost postele

Mačkání se na těsném dvoulůžku může být romantické jednu dvě noci třeba na dovolené, ale rozhodně si tak dlouhodobě neodpočinete. Zaměřte se proto na velikost postele. Každý by měl mít dostatek prostoru, ať už kupujete jednolůžko nebo dvoulůžko. Kromě své výšky a váhy přihlédněte také ke stylu svého spánku. Pokud ležíte během noci „na znak“ oceníte nadstandardní rozměry postele s partnerem oba.

  1. Zvažte úložné prostory pod postelí

Proudění vzduchu v ložnici je velmi důležité. Pokud nemusíte v bytě šetřit každý centimetr doporučuje se nechat prostor pod postelí volný, protože umožňuje během noci přirozené proudění vzduchu v místnosti, pod lůžkem a také kolem těla. Méně se pak tvoří v pokoji vlhkost i případné plísně.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky