Změna dispozice bytu může zásadně proměnit celé bydlení

Rekonstrukce a stavební úpravy v bytech nejsou nic neobvyklého, řada bytů svým uspořádáním neodpovídá představám a potřebám majitelů, kteří proto přistupují i k radikálnějším změnám, jako jsou změny dispozice bytu. Staré panelákové byty tak mohou díky šikovným zásahům architektů a stavebních firem snadno vypadat jako moderní byty v novostavbě. Změnu dispozice řeší nejčastěji starší páry, kterým zůstávají nevyužité místnosti po dětech, anebo naopak mladé rodiny, které mají prostoru málo.

Změna dispozice bytu s sebou často nese nutnou byrokracii

Úpravu bytu, která vyžaduje složitější stavební zásahy, je dobré svěřit do rukou odborníků, zejména v případě, kdy bude nutná součinnost s úřady. „Při změně dispozice bytu, kdy budete zasahovat do nosných prvků budovy, budete potřebovat stavební povolení. Pokud, se mění způsob užívání místnosti nebo dispozice bytu bez zásahu do nosných konstrukcí, je nutné stavbu minimálně ohlásit na stavebním úřadě. Při jednání s úřady ale bude vždy nutné předložit projektovou či stavební dokumentaci. Doporučuji se proto raději poradit s odborníky,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Jaká dispozice je ta pravá?

Kromě přidávání nebo ubírání příček a zdí mezi ložnicemi či dětskými pokoji, se nabízí také otázka, jak naložit s prostorem kuchyně a obývacího pokoje, nebo zda propojit či oddělit WC a koupelnu. „Dlouhodobým trendem, především u kuchyní s obývacím pokojem, je jejich propojování a zvětšování společného obytného prostoru. Minimalismus a vzdušnost místností dnes hrají klíčovou roli už při samotném výběru bytu. Množství malých oddělených ale stísněných místností dnešní trendy příliš nefandí,“ říká Matouš Holý ze společnosti Acord Invest, která se zabývá rekonstrukcí historických budov.

Také úprava dispozice koupelny a WC může být vítanou změnou pro klidný chod domácnosti, zejména pokud ji sdílí více osob. Pokud to prostor umožňuje, praktickou variantou může být jejich oddělení, kdy mohou místnosti využívat naráz a vzájemně si prostory neblokují.

Změny si pak často vyžádá i příliš velký byt, který má nevyužité místnosti navíc. Ať už sloužily jako další pokoje, nebo často stísněné místnosti zázemí bytu. „V případě, kdy řešíte, jak naložit s nevyužitými prostory, nabízí se zde několik možností. Například to může být jejich propojení s obývacím pokojem a kuchyní do většího společného prostoru, jehož velikost oceníte především při setkáních s rodinou nebo přáteli. U malých místností, které sloužily jako oddělené pokoje, můžete zvolit také jejich propojení a udělat si z nich třeba pracovnu, tělocvičnu nebo pokoj pro hosty s vlastním sociálním zařízením,“ doplňuje architekt Radek Jiránek z ateliéru Archikultura.

Jak vyřešit úložné prostory

Úložné prostory hrají klíčovou roli ve všech bytech. A právě během rekonstrukce se často hledá jejich nejvhodnější řešení. Lze je koncipovat několika způsoby – klasickými skříněmi, vestavěnými skříněmi na míru nebo samostatnou místností, která bude sloužit jako šatna. Pokud máte dostatek prostoru, pak právě samostatná místnost určená jako šatna může vyřešit neuspořádanost a interiér přeplněný věcmi nebo zbavit místnosti zbytečných skříní navíc.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry