Rybí vánoční recepty: chutné a zdravé jídlo z českého kapra

Nejoblíbenější stědrovečerní jídlo

Kapří maso a jeho příprava mají u nás dlouhou tradici. Proto je zajímavé si připomenout i staročeské recepty, které jsou méně připravované.

Staročeská klasika na sladko - kapr na černo

Další úpravou je kapr načerno. Recept má základ ve středověku a jeho chuť je nenapodobitelná. Potřebujete kořenovou zeleninu a cibuli, nastrouhaný perník a chleba, skleničku černého piva, pár lžic rybízové zavařeniny, jíšku, máslo, cukr, hrst sušených švestek, mandlí a rozinek, maličko červeného vína, citron a pokud seženete řepný sirup. K tomuto receptu potřebujeme i celou řadu koření: kuličky pepře, nové koření, bobkový list, špetku tymiánu a zázvoru, kůru z dobře umytého citronu. Nejprve na másle osmahneme zeleninu a cibuli, zajileme vařící osolenou vodou, přidáme koření, pivo a povaříme. Dále dosypeme nastoruhaný perník a chleba, jíšku a zavařeninu. Doplníme citronovou štávou, trochu přisladíme a nasypeme sušené švestky. Poté přidáme nasolené a odležené porce kapra. Povaříme cca 20 minut. Nakonec přidáme spařené a nakrájené mendle, rozinky, několik lžiček řepného sirupu a zalijeme červeným vínem. Příprava je hotová a omáčku s kapříkem schladíme a necháme v chladu uležet alespoň jeden den. Jako příloha se hodí chleba, někdo rád vdolky.

Klasika po česku - kapr smažený v trojobalu

Symbol Vánoc je smažený štědrovečerní kapr s bramborovým salátem. Jedná se o nejznámější vánoční úpravu kapra v trojobalu, tedy v mouce, vajíčku a strouhance. Podává se spolu s bramborovým salátem, jako alternativa může být bramborová kaše.

Přírodní úprava - kapr na kmíně

I tento recept je klasika a v českých domácnostech se kapr tímto způsobem upravuje velmi často. Kapra nakrájíme na "podkůvky" tedy přes hřbet, osolíme a necháme odležet. Kapra můžeme péci v trobě, nebo smažit na pánvi, oba způsoby mají své zastánce. Nasolené porce kapra dostatečně okmínujeme a obalíme v mouce, nebo jen moukou zaprášíme. Možnost je mouku zcela vynechat, pak musíme počítat s tím, že ryba nasaje více tuku a příprava je delší. Jako příloha se doporučuje bramborová kaše, vařené brambory nebo dobrý chléb.

Kapr na modro

Kapr na modro není náročný recept. Je to chutné a zároveň dietní jídlo. Na přípravu je nejvhodnější kapr lysec, ale je možné použít i kapra šupinatého. Ryba má být čerstvá, pouze chlazená. Bude potřeba: kořenová zelenina, cibule, 1/4 octa, sůl, petrželka a máslo. Koření: bobkový list, celé kuličky pepře, nové koření, hřebíček a tymián. Z kapra uděláme porce a kůží nahoru ho položíme do široké mísy. Porce zaléváme vařícím octem, až zmodrají. V hrnci mezitím vaříme osolenou vodu s kořením a zeleninou, přidáme zbytek octa a opatrně vložíme porce kapra, opět kůží navrch. Necháme přejít varem a snížíme teplotu, vaříme dalších cca 15 - 20 minut. Po vyjmutí horkého kapra polijeme rozpuštěným máslem. Podáváme s vařenými brambory a petrželkou.

Ať si vyberete k přípravě jakýkoli recept, pozor na kosti

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Recepty na víkend