Jak zdražily základní potraviny a služby

TNBiz, 27.11.2016

Za chleba jsme vloni oproti roku 2010 zaplatili o dvě koruny více, za kilo vepřové pečeně o 10 korun více, a za kilo zadního hovězího bez kosti dokonce o 25 korun více! Asi málo koho překvapí, že základní potraviny a služby zdražují. Z každoročního srovnání cen potravin, které dělají statistici, ale vyplývá, že oproti předchozím dvěma letům některé potraviny zlevnily, a to ne o málo!

Třeba za zmíněné kilo chleba jsme v roce 2013 zaplatili ještě o korunu více, vepřová pečeně tehdy stála o 11 korun více a zadní hovězí o necelých 8 korun více. Jedním z důvodů poklesu cen potravin jsou sankce uvalené na Rusko po anexi Krymu, respektive odvetné sankce uvalené Ruskem, které postihly právě evropské zemědělce. Ti museli udat mnohem větší produkci právě na evropský trh, což vedlo k poklesu cen.

Přitom zároveň ve vybraných letech rostla jak minimální mzda, tak mzda průměrná. Minimální mzda byla do roku 2013 8 tisíc korun. Od srpna roku 2013 byla zvýšena o 500 korun. Od 1. ledna loňského roku pak stoupla na 9 200 korun a od rok později ji vláda zvýšila na nynějších 9 900 korun

Od ledna by navíc měla minimální mzda znovu růst, vláda v říjnu schválila zvýšení na 11 tisíc korun. Průměrná mzda se už blíží k 28 tisícům korun, v roce 2010 přitom brali zaměstnanci průměrně jen 23 900 korun.

 U televizorů se do roku 2013 počítal přijímač s uhlopříčkou 32 palců, od roku 2014 je to 42 palců. V roce 2010 byla statistiky zaznamenávána průměrná cena za jednu noc ubytování v tříhvězdičkovém hotelu, od následujícího roku za dvě noci.

Sankce na evropské zboží v Rusku ovlivnily ale především ceny potravin. U ostatního zboží a služeb se většinou musíme smířit se zdražením. Až o 14 korun více si vloni ve srovnání s rokem 2010 připlatili za krabičku cigaret kuřáci. Cenu tabáku totiž ovlivnilo zvyšující se zdanění. Za lístky do divadla si připlatíme téměř 24 korun, vodné a stočné stouplo o více jak 21 korun za kubík.

Přestože průměrná cena benzínu v posledních letech klesala a za natural 95 i za motorovou naftu platíme za posledních pět let vůbec nejméně, stoupá cena průměrné autobusové jízdenky. O téměř dva a půl tisíce korun více si pak připlatíme za nové horské kolo!

Přes stoupající platy a pokles cen některých základních potravin ohrožuje podle statistiků chudoba milion Čechů! Největší část našich rozpočtů požírají právě náklady na potraviny a nealkoholické nápoje.

 Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky