Kuchyňská linka: chraňte dvířka tepelným štítem!

Rubrika: Kuchyně
Jana Brožková (Bydlet.cz), 26.10.2017
Netěsnící trouba, pouhé pootevření dvířek pro odvětrání horkého vzduchu či dokonce pečení s pootevřenou troubou… to jsou jen některé z mnoha příčin, které mohou způsobit nežádoucí odchlípnutí či dokonce seškvaření folie na hranách dvířek v blízkosti horkovzdušné trouby. Přitom stačí ochránit dvířka tepelným štítem a tyto nepříjemnosti vás nemusí vůbec trápit! Folie na hraně dvířek ohrožena?

Hrany nábytkových dvířek jsou u kuchyňských sestav velmi choulostivým místem, zvláště pokud přímo sousedí s tepelnými spotřebiči, jako je například horkovzdušná trouba nebo gril. „Vnější hrana foliovaných dvířek je odolná vůči teplotám 70 až 80 °C, a při působení horkého vzduchu nad touto teplotní hranicí tak může dojít k postupnému uvolňování lepeného spoje, který drží folii na hraně dvířka, a odchlipování folie“ vysvětluje pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek, a pokračuje: „Dlouhodobé a opakované zahřívání hrany dvířek například při odvětrání trouby po ukončení pečení nebo v důsledku netěsnící trouby pak může vyústit až v degradaci folie, což se nejčastěji projevuje jejím seškvařením.“

A právě tepelný štít představuje velmi efektivní a jednoduché řešení, jak toto případné poškození folie eliminovat.

 Tepelný štít se v kuchyni vyplatí

 

Co je tepelný štít?

Dva ocelové profily do tvaru „L“, které hodně vyřeší… to je tepelný štít. Tato pravolevá dvojice se instaluje na vnitřní stranu pravé a levé části korpusu skříně v rámci sestavy určené pro vestavěnou troubu. Díky tomu, že kovové profily nejsou po zasunutí spotřebiče do skříňky, téměř viditelné, nijak nenarušují vzhled kuchyňské sestavy.

Jak tepelný štít funguje?

Tepelný štít díky tvaru „L“ obepíná a tím chrání hranu nábytkových dvířek, které přímo sousedí s horkou troubou. Dokonale odcloní horký vzduch unikající z tepelných spotřebičů při pečení či grilování od hrany sousedících skříněk. Zabrání tak působení vysokých teplot na hrany nábytkových dvířek, díky čemuž ochrání folii před nežádoucí degradací.

Tepelný štít v akci!

Abychom potvrdili, že se tepelný štít opravdu vyplatí, podrobili jsme dvířka jednoduchému testu. V jeho průběhu jsme nechali působit horký vzduch z otevřené trouby (teplota grilu 220 °C) nejdříve na hrany dvířek bez ochrany tepelného štítu a následně na hrany dvířek chráněných tepelným štítem.

Případ č. 1: Když jsou dvířka nechráněná….

Při dosažení maximální grilovací teploty, jsme otevřeli dvířka horké trouby a nechali působit unikající horký vzduch na nábytková dvířka v přímém sousedství.

Působení horkého vzduchu na dvířka bez ochrany tepelného štítu zapříčinilo postupné odchlípnutí a seškvaření folie na jejich hraně. Teplota na hraně dvířek postupně narostla až na naměřených 127,2 °.

Případ č. 2: Když jsou dvířka chráněná tepelným štítem

A opět - při dosažení maximální grilovací teploty, jsme otevřeli dvířka horké trouby a nechali působit unikající horký vzduch na nábytková dvířka v přímém sousedství, ale ta měla tu výhodu, že byla chráněna tepelným štítem.

Při působení horkého vzduchu na tato nábytková dvířka s tepelným štítem nedošlo k žádnému razantnímu zvyšování teploty hrany nábytku a na povrchové folii nebyly zaznamenány žádné změny. Teplota na hraně dvířek narostla pouze do výše kolem 60 °C a dále se nezvyšovala.

•••

 TRACHEA, a.s.  

Společnost TRACHEA je největším českým výrobcem komponentů - dvířek pro nábytkářský průmysl, který se na trhu pohybuje již od roku 1996. Významná část její činnosti se soustředí na produkci nábytkových dvířek pro celý interiér včetně komerčních prostorů, více méně zaměřenou na dvířka kuchyňská.


Názory na článek  Kuchyňská linka: chraňte dvířka tepelným štítem!
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Kuchyně, nejlépe hodnocené fotografie

Články Kuchyně