Inspektoři zadrželi 5,5 tuny jídla, šlo o nebezpečné maso i vejce

TNBiz (TNBiz), 8.08.2018

Od začátku roku Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s policisty a celníky zkontrolovala více než 500 vozidel přepravujících potraviny. A pochybení zjistila u více než poloviny z nich! Na trh se kvůli kontrolám nedostalo na 5,5 tuny potravin, převážně šlo o drůbeží maso.

Státní veterinární správa (SVS) spolu s celníky a policií od začátku letošního roku prověřila na 507 vozidel převážejících potraviny. A kontroly dopadly strašlivě. "Bylo zjištěno 324 pochybení, 22 % byly závady v průvodních dokladech, 19 % v hlášení zásilek, 17 % v označení přepravovaného zboží, 15 % v ochraně potraviny před kontaminací, 15 % zásilek neodpovídalo požadavkům na teplotu a 2 % zásilek nevyhověly smyslovému hodnocení," informuje SVS.

Na český trh se tak díky společným kontrolám nedostalo na 5,5 tuny potravin živočišného původu. Konkrétně se jednalo o dvě tuny drůbežího masa, 1,5 tuny masných polotovarů, tunu ryb, třičtvrtě tuny čerstvého masa. SVS při kontrolách rovněž zachytila necelých sedm tisíc kusů vajec.

Jen v závěru minulého týdne zachytili inspektoři spolu s celníky na jihu Čech dvě problematické zásilky. "Konkrétně se jednalo o 140 kg potravin živočišného původu, v jednom případě šlo o polotovar na kebab a v druhém zásilka obsahovala různé druhy potravin živočišného původu (vepřová střeva, vepřové žaludky, křepelčí vejce, drůbeží vnitřnosti, vepřové maso, atd.)," informuje SVS.

Potraviny byly přepravovány ve znečištěném plastovém boxu, navíc chybělo jakékoliv označení produktů. Nebezpečné potraviny byly zlikvidovány v asanačním podniku. Za porušení zákona může padnou pokuta ve výši až 50 milionů korun.

Společné kontroly SVS s celníky (a později i policií) jsou na silnicích systematicky prováděny od konce roku 2015. "SVS má v této věci uzavřené dohody o spolupráci s Policejním prezídiem i Generálním ředitelstvím cel. V loňském roce bylo při kontrolách s policií zkontrolováno celkem 175 dopravních prostředků vezoucích živočišné produkty. Spolu s celníky takto veterinární inspektoři loni zkontrolovali celkem 245 aut," uzavírá SVS.

Názory na článek  Inspektoři zadrželi 5,5 tuny jídla, šlo o nebezpečné maso i vejce
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy