Letošní Vánoce budou dražší: tyto potraviny zdraží

TNBiz, 19.10.2018

Vánoce se pomalu blíží a sváteční pokrmy se nám letos prodraží. Brambory na salát, mouka na cukroví či kapři - za to vše si oproti loňskému roku připlatíme.

Do konce letošního roku porostou ceny celé řady potravin - hlavním důvodem zdražování jsou extrémní sucha, která letos Česko postihla, a s tím související neúroda.

První z plodin postižených suchem a následně i zdražováním jsou brambory, u kterých se odhaduje třetí nejnižší sklizeň v historii sledování. Letos je podle odhadů úroda brambor o pětinu nižší než loni. Kvůli tomu brambory podle českého ekonoma Lukáše Kovandy podraží zhruba o čtvrtinu, před Vánoci mohou ceny narůst dokonce až o polovinu.

K dražšímu bramborovému salátu si dáme i dražšího kapra. Letošní léto mělo totiž fatální důsledky pro populaci českých ryb - uhynuly jich tuny. A kapři nebyli výjimkou. Kvůli vedrům a suchu jsou tento rok menší a je jich méně než v předchozích letech. Za kapry si proto před Vánoci připlatíme o pět až deset korun za kilo.

Cukroví nebo vánočka budou letos také dražší - neúroda se dotkla i obilí, což má za následek vyšší ceny mouky. "Pečivo do konce roku zdraží až o deset procent," uvedl český ekonom Lukáš Kovanda. Kvůli dražším krmným směsím podraží i mlékárenské výrobky, jako je mléko nebo máslo - dramatický nárůst cen by se u nich ale konat neměl.

 

Slabou útěchou může být to, že ovoce nápor sucha ustálo, a teplé počasí mu dokonce dopřálo nadúrodu. Zemědělci očekávají, že letos sklidí téměř o pětinu více jablek, ačkoliv kvůli suchu budou o něco menší. "Letošní odhadovaná úroda je ale velmi slibná, i když dlouhotrvající a úporné sucho významně snižuje kvalitu a velikost všech druhů ovoce,“ říká Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ. Jablečného moštu si tudíž můžeme - na rozdíl od kapra - letos o Vánocích dopřát, co hrdlo ráčí.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy