Češi polskému masu nevěří? Týdně probíhají tisíce kontrol

TNBiz (TNBiz), 11.05.2019

Dovoz nakaženého hovězího masa z Polska se podařilo dostat pod kontrolu. Individuální opatření podle ministra zemědělství přesto pokračují a jen tak neskončí. Zaměřují se na kvalitu hovězího i kuřecího masa, ve kterém v posledních týdnech zachytili bakterie salmonely. Čeští spotřebitelé jsou proto stále ostražití.

Maso z Polska. Kauza, která v únoru hýbala Českem. V první várce se 700 kilogramů salmonelou nakaženého hovězího dostalo do nemocnic i školních jídelen. Pak přišlo na řadu maso kuřecí. Opatření tak neskončila. 

"My jsme vyhlásili individuální mimořádná opatření. To znamená u firmy, u které se objeví záchyt se salmonelou, musí před předvedením další zásilky na trh nechat maso zrozborovat," říká ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle státní veterinární správy ale v poslední době žádné podobné rozbory neproběhly.

Kontroly se provádí i na silnicích. "Za měsíc duben celníci provedli asi 45 tisíc kontrol na silnicích. Z toho bylo asi 17 porušení, co se týká dopravy nebo přepravy veterinárního zboží," uvedla Martina Kaňková, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel. Nejvíce porušení celníci v dubnu odhalili v Karlovarském kraji, potom v Praze, v Libereckém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Zaměřili se na doklady přepravovaného zboží nebo na to, zda je doprava nahlášená v evidenci.

 

Situace se ale podle veterinářů lepší. "Za posledních 14 dní od těch posledních nálezů v polském drůbežím mase jsme žádný výrazný nález neměli," uvádí Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

Ministr Toman tento týden přesto vyzval svůj polský protějšek, aby situaci s nekvalitním masem, ale také i ovocem s pesticidy, které se dostává na český trh, neprodleně řešil. V Polsku tak budou muset přijmout stovky nových veterinárních inspektorů, kteří by dohlíželi na trh s potravinami a jatka.

Názory na článek  Češi polskému masu nevěří? Týdně probíhají tisíce kontrol
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy