Bramborové recepty: lokše se zelím ke kachně, nebo nasladko

Jana Brožková (Bydlet.cz), 8.11.2019

Lokše neboli bramborové placky jsou staročeskou pochoutkou, kterou si vychutnáte jen tak, jako přílohu nebo s náplní. Nejčastěji se podávají nasladko s povidly a mákem nebo naslano s kachnou. Čím je naplníte, je ale jen na vás.

Pokud se bude těsto lepit, použijte více mouky

Recept na bramborové lokše:

500 g brambor

100 g hladká

sádlo na potření

Brambory uvařte ve slupce doměkka. Ideálně den předem. Nejlépe se pro přípravu lokší hodí brambory varného typu BC, obsahují méně vody a jsou vhodné na přípravu těsta. Vystydlé brambory oloupejte a nastrouhejte najemno. Do brambor vmíchejte hladkou mouku a vypracujte těsto, které zpracujete do tvaru válečku. Ten nakrájejte na stejné dílky. Každý dílek pak vyválejte na placky silné zhruba
3 mm. Lokše pečte nasucho na plotýnce či pánvi z obou stran. Upečené placky potřete sádlem. Můžete podávat samotné s mlékem, či plněné na sladko s povidly a mákem či naslano s červeným zelím a trhaným kachním masem.

Tip: Pokud se bude těsto lepit, použijte více mouky.

Věděli jste, že vařené a pečené brambory prakticky neobsahují tuk? Střední porce vařených oloupaných brambor (180 g) představuje kolem 140 kalorií, což je mnohem nižší množství energie než ve stejném množství vařených těstovin (186 kalorií), nebo vařené rýže (248 kalorií). Brambory také neobsahují lepek, a proto jsou vhodné pro osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu.

Více o bramborách se dočtete na www.vseobramborach.cz.

 

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Recepty na víkend