Velikonoce se blíží: vyzkoušejte klasické recepty s moderními surovinami

Skvělé chuti dosáhnete správným výběrem mouky

Tradice velikonočních svátků s sebou nese oblíbené pečení velikonočních dobrot, kterými si rak rádi obohacujeme stůl. Nejčastěji jsou to beránci, mazance, boží milosti nebo jidáše. Za každou z těchto typických sladkostí se skrývá zajímavý příběh, který objasňuje, jak se na velikonoční tabuli vzaly. Podívejte se s námi na jejich historii a dozvíte se i, jak na jejich přípravu, abyste dosáhli skvělé chuti díky jednoduchému výběru mouky.

Velikonoční pečení k nejdůležitějším křesťanským svátkům neodmyslitelně patří. Podobně jako pečení perníčků a vánočky tvoří kouzelnou vánoční atmosféru, beránek a boží milosti zase podtrhne krásu svátků jara. Až se letos pustíte do svých oblíbených receptů, myslete na výběr vhodné mouky.

Díky kvalitní mouce můžete své velikonoční pečení příjemně povznést. Pravděpodobně jste zvyklí péct z pšeničné mouky, určitě se ale vyplatí vyzkoušet i jiné. Vzrůstající oblibě se oprávněně těší mouka špaldová a možná vás to překvapí, ale výborného beránka upečete třeba i z mouky rýžové. Do kuchyně pro svůj vysoký podíl vlákniny také rozhodně patří celozrnné mouky, ze kterých snadno upečete skvělé kousky.

Celozrnné mouky obsahují více vlákniny, které obecně lidé konzumují nedostatek. Pokud je celozrnná mouka namletá opravdu najemno, funguje dobře při kynutí a příjemně se s ní pracuje a peče,“ vysvětluje majitel značky českých mouk Pernerka Daniel Perner.

Oblékněte letos tradiční recepty do modernějších a lehce zdravějších kabátků, aniž by utrpěla chuť!

Začněte s jidáši na Zelený čtvrtek

Kynuté bochánky nebo drobné pečivo ve tvaru stočeného provazu tvoří nezaměnitelný symbol Velikonoc. Název odkazuje ke zradě jednoho z Ježíšových apoštolů, Jidáše. Sladké kynuté pečivo se peklo už zkraje Velikonoc na Zelený čtvrtek, který je ve znamení odpuštění a nového života. Zkuste letos své velikonoční jidáše obměnit a místo pšeničné mouky použít špaldovou Pernerku, má výborné pečící kvality a bude se vám s ní skvěle pracovat.

Bílá sobota patří Velikonočnímu beránku

Beránek pečený z pšeničné mouky se stal jedním z nejvýraznějších znaků českých Velikonoc. Podle tradice by se měl péct na Bílou sobotu a nejčastěji bývá z třeného nebo kynutého těsta. Jeho místo na velikonoční hostině vychází z křesťanské víry, která považuje Ježíše za beránka. Ten se obětoval za spásu světa a představuje symbol nevinnosti a záchrany lidstva.

Přestože je velikonoční beránek typickým sladkým pečivem s dlouhou tradicí, nic vám nebrání v tom, přistoupit letos k jeho pečení alternativně. Zkuste si doma upéct třeba beránka z hladké rýžové mouky Pernerka. Netradiční, ale chutný výsledek jistě sklidí pochvaly všech strávníků.

Na Boží hod si zakrojte mazanec

Také pečení velikonočního mazance by mělo probíhat na Bílou sobotu, aby byl včas připraven k sváteční snídani na Boží hod Velikonoční. Jeho název je odvozen od tradice, kdy s upečeným bochníkem chodily na Boží hod hospodyně před snídaní do kostela, aby se mu dostalo svatého pomazání. Mazanec je znakem ukončení půstu před Velikonocemi. Křížek, který se na něm symbolicky kreslí, má připomínat ukřižování Ježíše Krista. Dnes si můžete libovolně vybrat, z jakého těsta si mazanec upečete. Dříve si ale například mazanec s přidáním tvarohu mohly dovolit jen majetné rodiny.

Zkuste letošní Velikonoce obměnit svůj obvyklý recept a pusťte se do mazance ze špaldové mouky. „Hladká špaldová mouka Pernerka dokáže v běžných receptech perfektně zastoupit hladkou pšeničnou mouku,“ říká Daniel Perner. Na mazanec můžete použít pouze ji, určitě si pochutnáte. Klidně ale špaldovou mouku namíchejte s moukou pšeničnou. 

Poznejte boží milosti

Historicky tradiční velikonoční a masopustní boží milosti zastínil oblíbený beránek a mazanec, který nesmí chybět na žádném velikonočním stole. V minulosti byly ale boží milosti posledním velikonočním cukrovím, které hospodyně pekly na Velikonoční pondělí a nechyběly v žádné domácnosti. Měly dodávat sílu oráčům a poutníkům ukazovat správnou cestu. Dnes už na takové pověry příliš nedáme, avšak smlsnout si na sladkém domácím pečivu dokážeme stále stejně.


 

 

 

 Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zavařování a vaření