A bylo světlo: rychlokurz světem žárovek

Bonami.cz, 4.11.2021
Nejčastěji se setkáte s halogenovými, úspornými nebo LED žárovkami. Jak už teď víte, při výběru je potřeba sledovat v parametrech na počet lumenů. Podle těch zjistíte celkové množství světla, které bude žárovka vydávat. S rostoucí hodnotou lumenů se zvyšuje intenzita světla.

 

LED žárovky: Nejvyšší pořizovací cena, ale zato také nejvíce výhod. Spotřebují podobně energie jako úsporné žárovky, mají dlouhou životnost a ihned se naplno rozsvítí. LED žárovky neobsahují rtuť a pořídíte je v nejrůznějších barvách světla od teplé až po chladnou bílou.

Úsporné neboli kompaktní žárovky: Uspoří až 80 % energie a déle vám vydrží. Někdy se mohou pomaleji rozsvěcet, kvůli obsahu malého množství rtuti se musí odevzdávat na sběrná místa.

Halogenová žárovka: Ve srovnání s klasickou žárovkou dokáže uspořit zhruba o 30 % více energie, ale i tak je energeticky náročnější. Výhodou je její nižší pořizovací cena. Vybírejte jí tam, kde nesvítíte příliš dlouho a často. Nezkresluje barvy a ihned se dokáže naplno rozsvítit. Vyzařuje teplou bílou barvu.

Klasická vláknová žárovka má nejčastěji větší závit

Patice a závit: Pokud se chystáte do svítidla zašroubovat či zasunout žárovku, musí mít svítidlo i žárovka stejnou patici či závit, aby na sebe pasovaly. Klasická vláknová žárovka má nejčastěji větší závit E27. Méně častěji se setkáte s menším závitem E14. Pro bodová svítidla je typická patice GU10 či G9.

Lumen: Zapomeňte na watty, nyní jsou důležité lumeny. Pro základní osvětlení místností jako ložnice či obývák se doporučuje 100 lumenů na m². V místnostech, ve kterých se „pracuje“, jako jsou pracovna, kuchyně či koupelna, je perfektní světelný tok až 300 lumenů na m².

Teplota světla: Ta dokáže ovlivnit vaší náladu, pocit bdělosti i atmosféru v místnosti. Proto výběr nepodceňujte. Teplota světla se udává v tzv. kelvinech (K) a vám bude stačit si zapamatovat jednoduché pravidlo: čím více kelvinů, tím je světlo studenější, až modré. Pokud potřebujete světlo na práci, vybírejte to, které se nejvíce podobá světlu dennímu. Intimní atmosféra si zase bude žádat teplé světlo podobné plamenu svíček. Pro srovnání:

Denní světlo: 5000–7000 K.
Světlo svíček: 1900 K.

 

 

 Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry