A bylo světlo: osvětlení podle místností

Bonami.cz, 14.11.2021
V kuchyni potřebujeme nejméně dva světelné zdroje

Při rekonstrukci lidé osvětlení často podceňují. Do středu místnosti lustr, do rohu lampu a tím celá kreativita hasne. Slabé osvětlení způsobuje deprese, silné zase nervozitu. Správné osvětlení to není jen tak. Podívejte se proto na zásady, kterých byste se měli držet při zařizování jednotlivých pokojů.


Osvětlení do kuchyně
V kuchyni jsou potřeba minimálně dva světelné zdroje – centrální a pracovní. Centrální osvětluje celou kuchyň a jde ideálně o stropní svítidlo. Pokud se rozhodnete pro lustr, nedávejte ho příliš nízko, aby v místnosti nepřekážel. Další světlo by pak mělo zvýraznit pracovní plochu, abyste na přípravu všech třech dobrot krásně viděli. Pracovní světlo by mělo být umístěné pod úroveň očí.

Osvětlení do koupelny

Zatímco někteří preferují silné světlo, jiní by spíše zvolili jemnější. Ať se přikloníte k jednomu nebo k druhému, vždy musíte kvůli zvýšené vlhkosti dodržovat bezpečnostní zásady.

Proto doporučujeme použít v koupelně světla, která jsou přímo určená do vlhkého prostředí. A pokud jde o konkrétní kousky, ideální je kombinace centrálního světla a menších světel okolo zrcadla – vyhnete se tak stínům, který by na tvář vrhalo samotné světlo ze shora. Vybavte se také zásobou svíček.

Osvětlení do obývacího pokoje

Obývák slouží jako odpočinková i společenská místnost nebo je v ní navíc pracovní koutek či jídelní stůl. Proto je třeba si ujasnit, co všechno bude v obývacím pokoji potřeba osvětlit. Každá z aktivit totiž vyžaduje jiný přístup a jiné osvětlení.

Centrální světlo i lampa by měly krásně ladit – ať už co se týká designu, tak i barvy samotného světla. Pro dokreslení intimní a uklidňující atmosféry vsaďte na menší doplňková světla.

Osvětlení do jídelny
Zde je hlavní jídlo a samozřejmě i hosté. A na vše by mělo být dobře vidět. Do jídelny je proto ideální zvolit lustr, který bude úměrný velikosti jídelního stolu. Měl by být zavěšený přímo nad stolem a směřovat dolů. V jídelně si ho můžete dovolit pověsit i trochu níže než obvykle. Pozor ale na volbu žárovek, ať se vaši hosté nezapotí hned u předkrmu. A pokud jim nebude světlo zářit přímo do obličeje, máte vyhráno.

Osvětlení do ložnice

I zde myslete na to, jakou funkci místnost zastává. V ložnici proto není nutné volit dominantní osvětlení. Pokud se pro něj ale přece jen rozhodnete, nezapomeňte na funkci ztlumení intenzity světla, kterou zde jistě využijete. Skvěle poslouží například stropní svítidlo, které svítí do různých směrů. Pokud si v posteli rádi čtete, neobejdete se bez menší boční lampičky u postele nebo bodového světla nad ní.

Venkovní osvětlení

Díky venkovním dekoracím či světelným řetězům nebudete muset po západu slunce opouštět svůj oblíbený koutek na balkonu či zahradě. Při výběru je jen potřeba si pohlídat bezpečnost světel, která jsou často vystavována nepřízni počasí. Zaměřte se především na stupeň krytí (IP ochranu), které nám říká, jak je světlo odolné vůči vniknutí cizích těles a kapalin. Nejvhodnější je IP44 až IP68.

 

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry