Jak levně pořídit bydlení? Třeba v internetové aukci!

Jana Brožková, 27.2.2017
Zjistěte si, jaké závazky se na nemovitost vztahují Sníte o krásném bydlení a všechny nabídky vám přijdou neúnosně drahé? Slyšeli jste už o internetových aukcích? Díky nim můžete totiž koupit nemovitost opravdu levně, hluboko pod tržní cenou. Ale buďte opatrní. Nízká cena je většinou spojena s minimem informací. Co dalšího byste měli vědět o internetových aukcích?

Není dražba, jako dražba
Rozlišujeme dražby dobrovolné a nedobrovolné. V prvním případě iniciuje dražbu vlastník nemovitosti. Důvodem prodeje může být snaha prodat nemovitost za větší sumu, než deklaruje znalecký posudek. Naopak když se člověk dostane do situace, kdy není schopen dlouhodobě splácet, řešením, ke kterému se banky v poslední době stále častěji uchylují, je poslat nemovitost do dražby. V tomto smyslu se jedná o dražbu nedobrovolnou a nemovitost můžete v aukci vydražit i za třetinu její původní ceny.

Má to své výhody
Internetové aukce jsou věcí veřejnou, výhodou je jejich transparentnost. Důvodem zájmu o tento typ prodeje je samozřejmě cena, nemovitost zde můžete pořídit velmi výhodně. Každá dražba nabízí jeden až dva přesné termíny prohlídek, díky tomu je celý proces rychlejší. Výhodou je také anonymita, dražby se neúčastníte osobně a vše probíhá bez emocí. Přihazovat můžete, i když jste zrovna někde v zahraničí.

Na co si dát pozor
V popisu nemovitosti zpravidla nebývají informace kompletní. Na některé nedostatky narazíte třeba až při prohlídce. Zjistěte si, jaké závazky se na nemovitost vztahují. Doporučujme ukázat důležité dokumenty advokátovi. Alfou a omegou dražby je dražební vyhláška, ve které najdete to nejdůležitější – od popisu nemovitosti a fotografií až po termíny, kdy je možné přijít si nemovitost prohlédnout. Měla by obsahovat informace o všech závazcích nemovitosti a o tom, jestli po úspěšné dražbě zanikají. Ve vyhlášce se také dozvíte minimální výši příhozu a výši dražební jistoty , která podmiňuje účast v dražbě.

Dobrovolné dražby developerů
V dobrovolných dražbách narazíte i na úplně nové domy a byty. Developerské společnosti tu nabízejí své startovních projekty nebo poslední zbývající nemovitosti, které ještě nenašly majitele. Developeři pro to mají zištné důvody. Dražební řízení probíhá rychle a jde tak trochu o hru „větší bere.“ Vyvolávací cena může být na začátku atraktivní, ale postupná licitace o ceně se může dostat na částku, za kterou by se při běžném postupu nemovitost neprodala. Informace o dražené nemovitosti jsou kompletní, postup o něco jednodušší než v případě nedobrovolné aukce.

Financování

• K zaplacení nemovitosti pořízené v aukci byste určitě měli mít nějaké své prostředky, ale můžete si také vzít úvěr. „Internetová aukce má své nevýhody. Dopředu neznáte přesnou pořizovací cenu, a pokud se nemovitost do aukce dostala pro nesplácení úvěru dlužníkem, nemůže ji banka vzít do zástavy pro zajištění úvěru. Můžete si však vzít nezajištěný úvěr až do 700 tisíc korun a zbytek dát ze svých úspor. Tato situace je reálná především v oblastech, kde se ceny nemovitostí pohybují níže,“ upřesňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

• Účast dražby je podmíněna zálohou, tzv. dražební jistotou. Pokud nebudete při dražbě úspěšní, zálohová částka se vám plně vrátí. V opačném případě se odečítá z vydražené ceny nemovitosti. Musíte ale vše uhradit v termínu, jinak o částku přijdete.

• Pamatujte na povinnost úhrady daně z nabytí nemovitosti, a to ve výši 4 % z kupní ceny. Částka se do dražby nezapočítává.

• Pozor na tzv. předražek. Může se stát, že i po skončení aukce navrhne někdo výrazně vyšší cenu. Když zaplatí částku vyšší alespoň o 25 %, soud vás o této skutečnosti informuje a nabídne vám možnost částku dorovnat. Pokud odmítnete, nemovitost získává předražitel.

Informace o dražbách jsou veřejně dostupné v dražebním věstníku nebo na portálech dražebních firem.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Dům