Neignorujte menší úrazy, mohou se proměnit ve značnou komplikaci

Dopravní nehoda může skončit nejen promáčknutými plechy, ale i na první pohled jen lehkým zraněním. Právě ta ale mají lidé tendenci podceňovat. Původně malý problém se totiž může s odstupem proměnit ve vážnou zdravotní komplikaci, kterou je třeba vyřešit a adekvátně odškodnit. Se zpožděním se ale hůře prokazuje souvislost s nehodou či úrazem v práci. Společnost Vindicia, která se na kompenzace specializuje, uvádí nejčastější problémy, nad kterými lidé často mávnou rukou a poté toho litují.
Člověk, který se zraní při nezaviněné dopravní nehodě, popřípadě při incidentu v práci, má nárok na odškodnění. A nejedná se o žádné symbolické částky. „Zahrnuje hned několik složek – bolestné, různé kompenzace ušlých příjmů, psychické útrapy i ztížení společenského uplatnění, tedy to, jak úraz ovlivnil budoucí život zraněného. Průměrné odškodnění se vyšplhalo na milion korun,“ říká Tomáš Beck, expert Vindicia. Lidé o něj ale často proaktivně neusilují – buď spoléhají na to, že se postarají instituce samy o sobě, nebo věří různým mýtům, například že částku vyplácí zaměstnavatel z vlastní kapsy. A v neposlední řadě podceňují závažnost některých zranění. Na co si tedy dát pozor, jaké úrazy, které se mohou na začátku jevit banálně, mohou znamenat velký problém?
1) Whiplash syndrom – problém pro krční páteř
V češtině by se jednalo o natažení krční páteře. „Syndrom zahrnuje soubor příznaků, který vzniká v důsledku prudkého a rychlého pohybu hlavy dopředu a následně dozadu – podobně jako při švihnutí bičem. Problém se objevuje typicky při dopravních nehodách – hlavně při nárazech zezadu,“ popisuje Beck. Situaci komplikuje, že se potíže běžně objevují s poměrně dlouhým zpožděním – klidně několika dní. „Proto je důležité jasně zanést do protokolu, popřípadě první lékařské zprávy, jak přesně nehoda proběhla a jak se propsala na pasažérech v autě. Pokud se whiplash syndrom objeví, bude snadnější prokázat souvislost s nehodou a poškozené tak odškodnit,“ radí Beck, podle kterého syndrom snižuje kvalitu života, projevuje se bolestí a ztuhlostí, bolestmi hlavy, závratěmi i poruchami nálad a spánku. Vyžaduje si diagnostiku i odbornou léčbu.
Že se nad potížemi nevyplatí mávnout rukou, potvrzuje i konkrétní případ Vindicia. Kontaktoval ji řidič, kterého po dopravní nehodě trápily závratě, bolesti hlavy, zvracení, citlivost na světlo a ztuhlá krční páteř. Problémy byly tak silné, že muž přišel o práci. Situaci komplikovalo, že už byl po nehodě odškodněn za zraněnou nohu a bylo mu řečeno, že na nic dalšího již nemá právo. Vindicia nechala vyhotovit posudek, který konstatoval právě whiplash syndrom. Zjištění následně uplatnila jak u pojišťovny viníka nehody, tak i u soukromé pojistky řidiče. Původní odškodnění bylo asi čtvrt milionu korun. Po dodatečném prokázání vážných zdravotních potíží muž získal dalších více než 5 milionů korun, a je mu navíc vyplácena renta za práci, kterou již nemůže vykonávat.
2) Bolesti hlavy a zad
Obecně platí zásadní poučka – jakmile se vaše tělo při bouračce dotkne čehokoliv v interiéru, rozhodně byste měli navštívit lékaře, ač bezprostředně po nehodě nepociťujete obtíže. Svou roli totiž může hrát i šok. I zde se mohou bolesti objevit se značným odstupem, přitom je jejich zdrojem nehod a mají tak být ošetřeny. „Pokud řešíte podobné obtíže, o nehodě lékaře informujte i s odstupem. Jestliže připustí možnou souvislost, trvejte na zanesení do zdravotní dokumentace a opřete se o tento argument při žádosti o odškodnění,“ uvádí Beck.
3) Psychické problémy
Doléčili jste zlomeniny, máte zahojené drobné šrámy i modřiny. To ale neznamená, že se po dopravní nehodě či pracovním úrazu dobře uzdravila i psychika. I po několika týdnech či měsících se mohou objevit flashbacky, noční můry, strach z používání dopravních prostředků či opětovného nástupu do stejné pracovní pozice. Legislativa na situace, které dopadají na každodenní život člověka, myslí a opět zde vzniká prostor pro odškodnění.
4) Potíže s velkými klouby
Ramena, kolena i kyčle – to jsou velké klouby, které dokážou následkem dopravní nehody či pracovního úrazu silně trpět. A právě pohybové ústrojí mají poškození tendenci zanedbat a spolehnout se na svá domácí, bohužel ale nefunkční řešení. „Máme zkušenost, že si lidé často myslí, že problém rozchodí či jinak rozhýbou. Jenže ve finále se ukáže, že jde o skutečně vážné následky, které si vyžádají rehabilitaci či operaci,“ varuje Beck.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Hobby magazín: Na české zahrádky se vlivem změny klimatu stěhují i subtropické rostliny. Daří se tu olivovníku (audio)
- Jak vybrat tu pravou fasádu pro váš dům?
- Radioporadna: Změny pravidel při hlášení dopravní nehody. Kdy je dobré volat policii a záchranku? Poradíme vám (audio)
- Jak efektivně zachytávat dešťovou vodu: Tipy na výběr nádrže i čerpadla
- Čechy trápí prach ze staveb. Staví a rekonstruuje se na plné obrátky a v ČR není zvykem pravidelně na stavbách uklízet a zametat