Průměrná chalupa stojí před sezonou 3,2 milionu, v nejlepších lokalitách dvakrát víc. Zájemci mají silnou pozici, majitelé na prodeje spěchají

Bezrealitky, 22.5.2025

Situace na trhu s chatami a chalupami je letos opět jiná než loni. Cena průměrné chalupy se po delší době přehoupla přes tři miliony korun. Zájemců je však méně a vyhrávají ti majitelé, kteří jsou připraveni prodat ještě před sezonou. Vyplývá to z analýzy digitální realitní služby Bezrealitky.

Zatímco loni před sezonou měl průměrný inzerát na rekreační objekt mezi pěti až deseti zájemci, dnes je to zhruba polovina. Naprostá většina zájemců se navíc zaměřuje na objekty, které jsou v dobré lokalitě i dobrém stavu. Zájem o staré chaty nebo chalupy před rekonstrukcí, a ještě mimo nejzajímavější regiony, je mizivý.

I přes nižší poptávku však před letošní sezonou stouply nabídkové ceny. Průměrná chalupa – tedy v libovolném stavu – se dnes nabízí za zhruba 3,2 milionu korun. Pokud bychom se však zaměřili pouze na dobré objekty bez nutnosti generální rekonstrukce v prémiových lokalitách, dostaneme se na přesný dvojnásobek – 6,4 milionu. Segment malých chat se stabilizoval zhruba na 850 tisících u průměrného objektu a 1,6 milionu u nejlukrativnějších lokalit.

Majitelé, kteří chtějí prodávat, se však musí snažit ještě výrazně více než loni. A jak zmiňují experti, chata nebo chalupa není byt, který může čerpat z vyššího zájmu Čechů o hypotéky.

„Trh se za poslední rok proměnil. Majitelé chat a chalup reagují na výrazně větší chuť Čechů investovat do nemovitostí, a proto průměrné nabídkové ceny rekreačních objektů rostou. Na druhou stranu, kdo chtěl výhodně koupit chatu nebo chalupu, ten tak učinil už v minulých letech. Z toho důvodu je dnes na trhu velké množství takzvaných ‚ležáků‘, které se nedaří prodat už několikátou sezonu. O to více se teď majitelé začínají s nadcházejícím létem snažit,“ uvádí Martin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.

V případě Bezrealitky to znamená, že prodejců stále častěji volí možnost sdílet svou nabídku napříč českými inzertními servery. V rámci jedné platby se dosah inzerce zvýší asi na 1,7 milionu potenciálních zájemců. Cestu, která zrychlí prodej a přinese nové poptávky v současnosti volí více než polovina všech inzerujících.

Ve prospěch zájemců

Takřka vše tak letos hovoří ve prospěch zájemců. Ani nabídkové ceny totiž nejsou podle Martina Ponzera definitivní a prostor pro smlouvání je větší než loni. Chalupám zároveň začíná konkurovat segment starších rodinných domů, v rámci kterého je možné často najít lepší nemovitosti za nižší cenu. Pravda, často výměnou za umístění mimo klíčovou turistickou lokalitu.

Řada majitelů navíc prodává rekreační objekt „z nutnosti“ – většinou, aby získala peníze na financování bytu. A dostávají se pod časový tlak. To pochopitelně vyhovuje zájemcům, které to staví do silné role. Kromě lepší ceny mají velkou šanci, že seženou objekt ještě před koncem chalupářské sezony.

„Výrazně roste role přímého prodeje s možností diskutovat se zájemci. Chata nebo chalupa bude vždy nemovitosti, u které se do prodeje promítají emoce. Takže i zdánlivý detail, jako zkušenosti majitele s lokalitou nebo popis šťastných chvil, které na chalupě prožil, může ve výsledku vést k dohodě,“ zmiňuje Martin Ponzer. „Pokud se spolu prodávající a zájemci dokážou otevřeně bavit, snadno a rychleji dojdou k dohodě. To současné chvíli vyhovuje oběma stranám.“

A jaké lokality jsou v centru zájmu letos?

Stálicemi v rámci kategorie „A+“ (ochota připlatit si vysoko nad průměr, velké množství zájemců, celoročně navštěvovaná lokalita s turistickým potenciálem) nadále Krkonoše, Jizerské hory, Orlické Hory, Kralický Sněžník a jejich podhůří. Vysoko se v zájmu a tím i cenách stále drží Kokořínsko, Pálava nebo Lipno. Právě zde se prodávají nemovitosti za nejvyšší cenu, především s ohledem na jejich komerční potenciál v kombinaci se vzdáleností od Prahy nebo Brna.

V kategorii „A“ ceny, celo se pak nachází například Šumava, České Švýcarsko, Beskydy. Slapy, Jižní Čechy, Český ráj nebo například Dolnomoravský úval. Do kategorie „B“, která už poskytuje velký prostor pro smlouvání, pak v průběhu let klesly některé lokality, jako například Krušné Hory, Lužické Hory nebo třeba Křivoklátsko.

Pokud bychom se však podívali na průměrné ceny, pak nejdráž vychází chalupy v Libereckém kraji (4,95 milionu za průměrný objekt), Královéhradeckém kraji (4,67 milionů za průměrný objekt) a Středočeském kraji (3,83 milionů za průměrný objekt).

Jaké jsou aktuální nabídkové ceny v jednotlivých krajích?

Ceny jsou takzvané kombinované za nemovitost včetně pozemku

kraj                                                                    první pololetí 2025 (bez června)
Hlavní město Praha 2 053 648
Středočeský kraj 3 838 491
Jihočeský kraj 3 365 157
Plzeňský kraj 2 745 532 Kč
Karlovarský kraj 2 731 194 Kč
Ústecký kraj 2 723 522 Kč
Liberecký kraj 4 953 933 Kč
Královéhradecký kraj 4 674 978 Kč
Pardubický kraj 2 645 251 Kč
Kraj Vysočina 2 958 826 Kč
Jihomoravský kraj 2 911 359 Kč
Olomoucký kraj 3 212 825 Kč
Zlínský kraj 3 379 574 Kč
Moravskoslezský kraj 2 715 709 Kč
Česko - průměr 3 207 454 Kč

Praha má atypickou skladbu nabídky, zaměřenou především na menší objekty, jako jsou chaty nebo zahradní domky

Bezrealitky

Bezrealitky jsou největší službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti a zároveň jsou jedním z nejnavštěvovanějších českých realitních webů. Na českém realitním trhu se jejich prostřednictvím zrealizuje asi 20 % všech prodejů nebo pronájmů.

Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení a v současnosti se jeho prostřednictvím prodá zhruba 600 a pronajme kolem 4000 nemovitostí měsíčně.

Více informaci na: www.bezrealitky.cz/



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality