Makro: Předběžný prodej domů v říjnu vyskočil na 3 1 leté maximum

Ukazatel podepsaných ale dosud neuzavřených smluv (PHSI) na nákup jedno generačních domů v říjnu nečekaně vyskočil o 3,7% na 114,1 bodů z hladiny 110,0 bodů v září, uvedla statistika Celonárodního sdružení realitních kanceláří (NAR). Byl desátý měsíc nepřetržitého růstu. Poptávka nejvíce rostla na americkém severovýchodu a západu. Ukazatel je nejvýš od března 2006 kdy dosahoval 115,2 bodů.
Ve stejném období vloni dosahoval PHSI jen 86,6 bodů, což je rekordní meziroční vzestup o 31,8%. Letos v únoru se indikátor odrazil z rekordního dna o 2,0% na 82,0 bodů. Výsledek vysoce předčil očekávání. Průměrné analytické odhady čekaly pokles o 1,0%. Hodnota 100 znamená aktivitu podepsaných smluv v lednu 2004.
Hlavní ekonom NAR Lawrence Yun nepochybuje o tom, že fiskální stimul pomohl rozhýbat americký bytový trh. Prodej existujících domů se letos zvedne na roční tempo 5,5 až 6,0 milionů z hladiny nižší než 5 milionů v době krize. Navíc na trhu jsou nejnižší ceny domů v novodobé historii USA a stále velmi výhodné úrokové sazby hypoték. Yun čeká zpomalení poptávky v následujících měsících, protože daňové úlevy nebyly v posledních třech týdnech dostupné. Navíc další zhoršení trhu práce může zpomalovat proces zotavení. Stabilizaci trhu bydlení USA čeká teprve v pololetí 2010.
Statistika nevyřešených prodejů domů je klíčový indikátor budoucí aktivity bytového trhu, který odráží vzorek 20% transakcí prodejů existujících domů v USA. NAR je největší obchodní sdružení USA zahrnující členskou základu okolo 1,3 milionů. Asociace začala monitorovat data v roce 1981.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Areál bývalého pražského Kovošrotu ožívá. Na místě původního brownfieldu začala výstavba moderního průmyslového parku Panattoni Business Park Prague I
- Inflace v květnu dosáhla 2,1 procenta, zdražovaly pohonné hmoty i náklady na bydlení
- Poslanci se budou zítra opět zabývat rozsáhlou novelou stavebního zákona. Podaří se jim na čtvrtý pokus uzavřít druhé čtení této normy? Zuzana Mrázová /ANO/, ministryně pro místní rozvoj (10. 6. 2026) (audio)
- Projekt JITRO ve Vršovicích dokončil spodní stavbu. PSN současně dává do prodeje další jednotky
- Přijetí eura by v Česku ještě výrazněji zdražilo bydlení, dále by mohlo snížit porodnost, ukazuje mezinárodní výzkum. Koruna nyní funguje jako pojistka před dražším
- Až 2 miliony bezúročně na renovaci. Co přináší Nová zelená úsporám 2026?