Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

ASO ČR, 4.4.2024

Dvě aktuální studie zmapovaly situaci na trhu s nemovitostmi, jak ve svém zpravodajství uvádí portál Peníze.cz. Podle jedné z těchto studií se ukazuje, že ceny bytů začínají opět růst. Podle druhé studie nastal nebývalý zájem o pronájmy.

Peníze.cz k tomu dále uvádějí, že po roce poklesu cen, opět rostou ceny nemovitostí. Poslední čtvrtletí roku 2023 přineslo obrat, přičemž průměrná cena v porovnání se třetím čtvrtletím stoupla o skoro sedm procent na 95.500 korun za metr čtvereční. Ukazuje to statistika Deloitte Real Index z uskutečněných prodejů bytů, které byly zapsány v katastru nemovitostí v podobě kupních smluv.

Nejvyšší růst napříč republikou byl podle společnosti Deloitte zaznamenán v Královéhradeckém kraji (16,4 %) a dále v Plzeňském (8 %), Ústeckém (7,8 %) a Karlovarském kraji (7,2 %).

Průměrná cena mezičtvrtletně klesla už jen v pěti krajích: jde o Liberecký (-11,6 %), Vysočina (-6,9 %), Jihočeský (-5,5 %), Zlínský (-5,4 %) a Moravskoslezský (-1,8 %).

„Trend poklesu, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb i cen stavebních prací, je u konce, neboť tyto faktory odeznívají a poptávka je vyšší,“ vysvětlil pro portál Peníze.cz Petr Hána, expert na nemovitostní trh ze společnosti Deloitte.

Ukazuje to i přiložená tabulka:

 

Ceny bytů ve čtvrtém čtvrtletí 2023

 

Cena za m2

Rozdíl oproti 3. čtvrtletí 2023
Hlavní město Praha 121.700 6,5 %
Jihočeský 69.600 -5,5 %
Jihomoravský 101.800 5,3 %
Karlovarský 45.500 7,2 %
Královéhradecký 74.800 16,4 %
Liberecký 60.600 -11,6 %
Moravskoslezský 42.900 -1,8 %
Olomoucký 70.600 0,9 %
Pardubický 74.800 0,0 %
Plzeňský 66 700 8,0 %
Středočeský 79.300 3,5 %
Ústecký 35.200 7,8 %
Vysočina 58.900 -6,9 %
Zlínský 58.200 -5,4 %

Zdroj: Deloitte Real Index

 

Vývoj cen a rezidenční trh ve čtvrtém kvartálu ovlivnila, podle Petra Hány, i skutečnost, že do katastru byly zapsány transakce nových bytů zakoupených v době největšího „covidového boomu“ nákupu nemovitostí. V té době byla vysoká poptávka, nízká nabídka a ceny bytů v novostavbách rychle rostly. „Tyto byty se tak nyní dokončují a postupně se dostávají ke kupujícím,“ vysvětlil Petr Hána.

Nejdražší byty jsou v Praze, kde index zaznamenal růst o 6,5 procenta v porovnání s červencem až zářím. Cena za metr čtvereční je tak v hlavním městě v průměru na 121.700 za metr čtvereční. V Jihomoravském kraji průměrná cena metru čtverečního dokonce poprvé prolomila statisícovou hranici, kdy stoupla o 5,3 % na 101.800 . Ve Středočeském kraji se ceny zvýšily o 3,5 % na 79.300 .

Nejnižší ceny bytů jsou nadále v Ústeckém kraji (růst o 7,8 % na 35.200 za metr čtvereční), Moravskoslezském (-1,8 % na 42.900 za metr) a Karlovarském kraji (+7,2 % na 45.500 za metr čtvereční).

V Praze rostly ceny bytů ve většině městských částí. Na čele je Praha 1 se zdražením o 15,5 % na průměrných 195.000 za metr čtvereční. Výrazně stouply také ceny bytů v Praze 4, a to o 12,2 % na 107.300 za metr. I přesto ale tato část Prahy patří k nejlevnějším. O 10,9 % na 123.900 za metr vystoupaly ceny v Praze 6.

Pokles nebo stagnaci zaznamenala jen Praha 8 (minus tři procenta na 121.500 za metr čtvereční), Praha 9 (minus 0,1 % na 108.200 ) a Praha 2 (beze změny, 142.800 ).

Nemovitostní trh se v říjnu až prosinci rozpohyboval v důsledku zpráv o zkrocení inflace i začátku klesání základní úrokové sazby, říká Hána. „Řada zájemců, kteří již několik měsíců za sebou vyčkávali na lepší podmínky, se rozhodla pro koupi nemovitosti. V souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb v prvním čtvrtletí letošního roku očekávám, že vývoj na realitním trhu bude pokračovat v duchu vyšší poptávky,“ dodal Petr Hána.

Zájem o nájmy roste

Podle dat společnosti Bezrealitky roste zájem o pronájmy. Na začátku letošního roku se o ně ucházelo více lidí než před rokem, v mnoha městech se „fronta“ pod inzerátem počítá na desítky zájemců.

Největší zájem je tradičně o pronájmy v Praze. „Na jeden inzerát zde momentálně reaguje průměrně 43 zájemců. V Brně a okolí se pak jedná zhruba o 18 zájemců. A překvapivě podobně vysoké množství lidí se o nájemní bydlení uchází lidí také v Plzni, která s průměrným počtem 17 reakcí na jeden inzerát obsadila třetí příčku. Na čtvrtém místě se pak umístila města Středočeského kraje, kde počet zájemců překvapivě mírně klesl na 10,“ upřesnil Marin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.

Největší zájem napříč Českem je o byty s dispozicí 2+kk a plochou mezi 45–50 metry čtverečními. Následují byty 1+kk nebo 1+1 s plochou kolem 35–40 metrů čtverečních. Postupně však roste zájem také o „rodinné“ byty s větší plochou i dispozicí. Zde se však poptávka zatím nepotkává s cenou nabídky.

Většímu zájmu se těší velké byty, kde majitel vyjde s cenou vstříc. „Důkazem je ostatně rekordman uplynulých tří měsíců, kterým se stal s 330 reakcemi byt v panelovém domě na pražském Jižním Městě. Za dispozici 3+1 a 75 metrů čtverečních požadoval majitel 17,5 tisíc korun s poplatkem 3,5 tisíce korun za energie,“ řekl Marin Ponzer.

Tempo, s jakým nabídka najde zájemce a majitel zajistí pronájem, podle něj nezpomaluje. Například v Praze se více než polovina zájemců ozve už za 48 hodin, v Brně do pěti dnů. V obou městech nové inzeráty zpravidla mizí do deseti dnů až dvou týdnů od zveřejnění. Není výjimkou, že dobrá nabídka se ohřeje v inzerci jen necelý den.

Historicky býval, podle Marina Ponzera, první kvartál spíše klidnější a nejvíce zájemců se zpravidla objevovalo od konce března do května. To se však už loni změnilo.

„Mnoho domácností sice žilo v posledních letech v nájmu, ale považovalo to za provizorní řešení. Teď zjišťují, že ani přes pokles úrokových sazeb na vlastní bydlení nedosáhnou, a proto se teď poohlíží po ‚definitivním‘ nájmu, kde zůstanou několik dalších let,“ domnívá se Marin Ponzer.

Určitou roli mohou hrát, podle něho, i ukazatele vývoje demografie. Silným ročníkům z druhé poloviny nultých let je dnes mezi 15–20 roky. „Část rodin tedy může hledat větší bydlení kvůli tomu, že má nově doma puberťáka, část zase může plochu redukovat, protože jejich dítě je například na vysoké škole anebo se chystá vylétnout z hnízda. A do trendů se také promítá rostoucí počet single domácností, zejména u lidí nad čtyřicet let,“ dodal Marin Ponzer.

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší počet celkem realizovaných transakcí v průběhu loňského roku. To se však letos mění.

Pražské nájmy se na začátku roku pohybovaly pod hranicí 370 korun za metr čtvereční nájemní plochy při 9 % meziročním růstu. Města Středočeského kraje se dostala k hranici 260 korun při podobném růstu jako u metropole. V Brně se nájmy zastavily na 277 korunách při dvouprocentním růstu. Stejným tempem se meziročně zvýšily nájmy v Ostravě a dalších městech Moravskoslezského kraje, kde se průměrně pohybují v hladině lehce přes 180 korun.

„Ceny se dají pravděpodobně opět do pohybu. Minimálně bude platit, že segment lepších bytů v centrech měst nebo novostaveb se může cenově vzdalovat od zbytku. Nezapomeňme, že i letos doběhne řadě lidí fixace jejich hypoték v novostavbách kupovaných ještě za ‚starých podmínek‘ a pokud mají v bytě nájemníky, náklady budou chtít přenést právě na ně. A týkat se to nemusí jen Prahy nebo Brna, ale i dalších krajských měst,“ očekává Marin Ponzer.

  • Zdroj: Peníze.cz


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality