Pokojové chytré rostliny pro zdravé bydlení

Určité květiny jakožto zelení čističi vzduchu představují nejen atraktivní zpestření každého interiéru, ale prokazatelně zajišťují zdravé klima v místnosti. Tyto rostliny nejen, že čistí ovzduší a regulují jeho vlhkost, ale zároveň pohlcují škodliviny a pomáhají tlumit hluk. Zlaté pravidlo, které zde platí: čím vhodnější umístění, tím vyšší detoxikační účinek.

Interiéru dodají šmrnc a zároveň jsou velmi užitečné pro naše zdraví. O kom je řeč? O chytrých rostlinách, které umí místnosti zbavit prachu, jedovatých látek nebo alkoholu a zároveň dovedou zajistit správnou vlhkost ovzduší nebo tlumit hluk.

Poklady z Madagaskaru

Dypsis, nebo také b ambusová či „zlatá“ palma, je jednou z nejčastěji pěstovaných palem v českých interiérech. Její vysoký zlatavý stonek připomínající bambus zakončují vějířovitě rostoucí zelenožluté listy. Pochází z Madagaskaru a v bytových podmínkách dorůstá zhruba do 150 cm. Je to nenáročná palma, která má ráda hodně světla, ne však přímé slunce. Dobře prospívá v pokojových teplotách od 15°C do 25°C. Ocení vysokou vlhkost vzduchu a efektivně odbourává formaldehydy.

Zamiokulkas, také původem z Madagaskaru, je nenáročná voskově lesklá zelená rostlina, která dorůstá až do výše jednoho metru. „Nemá rád přímé slunce, a proto se skvěle hodí do chodeb, předsíní nebo rohů kanceláří. Dobře snáší jak mírné sucho, tak menší přelití, nedostatek světla i suchý vzduch,“ vysvětluje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Zamiokulkas není náročný na složení a kvalitu půdy. Výborně zvlhčuje vzduch a pohlcuje benzen.

LopatkovecKvetoucí fešák a šikovné kapradí

Lopatkovec je okouzlující a zároveň nenáročnou rostlinou pocházející z Kolumbie. Dorůstá do výšky 30 – 60 cm a kvete krásnými bílými voskovými květy. Prospívá jí polostín a dostatek vláhy i vlhkosti ve vzduchu. Nesnáší přímé slunce a průvan. Teplota v místnosti, kde se nachází, by neměla klesnout pod 15°C. Vzduch dokáže zbavit alkoholu, znečišťujících látek, formaldehydu, benzenu a trichloretylenu.

Ledviník je kapradina, která se hojně pěstuje po celé Evropě. Může být umístěn v lehkém polostínu s vlhkým vzduchem a teplotou v místnosti nad 15°C. „Je to ideální rostlina do prostor s vysokou vlhkostí jako koupelny nebo kuchyně,“ uvádí Daniel Brychta. Ledviník je velmi užitečný díky své skvělé schopnosti zbavit ovzduší cigaretového kouře, xylenu a formaldehydu.

Dračí síla v palmě

Dracéna či dračinec je nenáročná a přitom atraktivní rostlina, která vydrží jak ve stínu, tak i na přímém slunci. Optimální je světlé místo bez přímého slunce. Dorůstá až do výšky dvou metrů. „Celoročně ji vyhovuje běžná pokojová teplota. Přes zimu je dobré zálivku trochu omezit,“ upozorňuje odborník z Hornbachu. Dracéna patří mezi rostliny schopné snižovat obsah trichloretylenu, formaldehydu a benzenu ve vzduchu.

Účinek zvýšíte správnou péčí

Pokojové rostliny přihnojujte jen během období růstu. V období klidu zůstane hnojení bez účinku, protože rostlina hnojivo zpravidla nepřijme. Nové nebo čerstvě přesazené rostliny nepotřebují určitý čas žádné hnojivo. Speciální substráty pro hnojení pokojových rostlin s vyváženým poměrem minerálů jsou k dostání projektových marketech Hornbach. Se správným způsobem pěstování i s blahodárnými účinky těchto zelených superhrdinů se tam budou moct návštěvníci seznámit od 7.9. do 1. 10.2016.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry