Lidé mohou mít více než jedno stavební spoření. Celkový státní příspěvek však může dosahovat jen do výše 2 000 korun

Jednou ze známých výhod stavebního spoření je státní příspěvek. Ten nyní představuje až 2 000 korun a počítá se jako 10 % z roční naspořené částky. Na co má však klient nárok, když spoří na více než jedné smlouvě? 

Mohou nastat situace, kdy klient stavební spořitelny benefituje z více uzavřených smluv. Například když jednu smlouvu chystá pro úvěr a na druhé plánuje pouze spořit. Dvě smlouvy také lidé využívají k tomu, aby jejich paralelním průběhem zkrátili spořicí fázi.

„Často se, zejména v internetových diskuzích, objevuje mýtus, že státní podporu lze čerpat jen na jednu smlouvu,“ říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. „To nejspíš plyne ze skutečnosti, že není možné získat na každou další smlouvu účastníka další podporu 2 000 korun,“ doplňuje Šedivý.

Je však možné získat státní příspěvek postupně na několik smluv až do vyčerpání 2 000 korun, na které má jeden účastník nárok. Zákon o stavebním spoření při rozdělení státní podpory instruuje jasně: Klientovi přísluší státní podpora jen na těch smlouvách, na kterých o ni požádal. Příspěvek může čerpat na více smluv až do výše 2 000 korun za rok, částka se mezi jednotlivé smlouvy rozpočítá. 

Rozhoduje se podle principu starší smlouvy. Na nejstarší smlouvě náleží klientovi příspěvek v maximální možné výši odvislé od uspořené částky a na dalších smlouvách se podpora postupně podle data jejich uzavření dopočítává do dvoutisícikorunového limitu.

Jak by se při rozdělení podpory postupovalo například v případě, kdy klient uloží na jednu smlouvu (A) 15 000 korun a na druhou (B) 10 000 korun? „Pokud je smlouva B starší, obdrží klient od státu na obou smlouvách tisícikorunový příspěvek. Naopak byla-li dříve uzavřena smlouva A, pak na ni spořitelna přidělí státní příspěvek 1 500 korun a na novější smlouvu B zbývá už jen 500 korun,“ objasňuje postup Jiří Šedivý*.

 

 * V případě tří smluv: (A) z roku 2015, uspořená částka v daném roce 10 000 korun. (B) z roku 2016, uspořená částka 6 000 korun. (C) z roku 2017, uspořená částka 8 000 korun. Dostupné 2 000 korun se postupně vyčerpají podle schématu (A = 1000 + B = 600 + C = 400). V případě smlouvy (C) již nebude možné připsat plných 10 %, tedy 800 korun. Měl-li by účastník ještě čtvrtou smlouvu z roku 2018, pak by na ni již nedostal žádný příspěvek, a to bez ohledu na výši roční uspořené částky.


Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.
Asociace českých stavebních spořitelen vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.

Více informací na: www.acss.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavební spoření