Vyplatí se využívat služeb finančních poradců u žádosti o hypotéku?

Finanční poradci zprostředkovávající hypotéky musí počítat s tím, že banka jim vyplácenou odměnu bude chtít započítat do úrokové sazby či poplatků klienta. Nezřídka se stává, že pracovník na pobočce banky je schopen klientovi nabídnout výhodnější podmínky než finanční poradce, např. skrze slevu na úrokové sazbě či odpuštění poplatků spojených s běžným účtem, úvěrovým účtem apod. Je tedy vůbec důvod využívat služeb zprostředkovatelů hypoték?

Na začátku je nutné si uvědomit, že u finančního poradce si kupujete službu, která je sice na první pohled zdarma, finanční poradce vám přímo nic neúčtuje, odměna poradci je však vyplácena bankou a ta se následně bude chtít „zahojit“ na klientech. Zprostředkovatelé jsou pro banky důležití, nicméně zároveň se jedná o výrazně dražší akviziční kanál v porovnání s vlastní pobočkou sítí, i proto se v minulosti opakovaně objevovaly snahy o omezení spolupráce s finančními poradci.

Pokud jde o onu službu, kterou si u finančního poradce kupujete, ta zahrnuje:

- rychlé porovnání nabídek více bank,

- poradenství v době, kdy má žadatel nízké příjmy či naopak vysoké výdaje a hrozí tak, že hypotéku nedostane,

- rychlé porovnání a případně zprostředkování pojištění nemovitosti, což je produkt, který si musíte spolu s hypotékou vzít,

- v případě některých poradců zajištění kompletní komunikace s bankou, vyřízení administrativy na katastru nemovitostí, komunikaci s realitní kanceláří apod.,

- pokud máte nyní vysoké výdaje spojené se splácením stávajících závazků, finanční poradce vám může pomoci s jejich výhodnou konsolidací, čímž zvýší vaše šance na získání hypotéky.

Zároveň, neplatí automaticky, že by banky žadatelům o hypotéku nabízely na pobočce nižší úrokovou sazbu v porovnání s klienty získanými přes finanční poradce.

Zkušený finanční poradce je schopen vás lépe připravit na proces žádosti o hypotéku, poradit se zahrnutím dalších nákladů do celkové hypotéky (např. provize realitní kanceláři, náklady na rekonstrukci apod.), spočítat výhodnost nabídek jednotlivých bank, které se od sebe mohou lišit např. strukturou celkových nákladů, tj. zatímco jedna hypotéka má nižší úrokovou sazbu a vyšší poplatky, druhá má vyšší sazbu a nižší poplatky, jak správně spočítat, která z nabídek je výhodnější?

U finančního poradce zprostředkovávajícího hypotéky je důležité znát:

- jakou má s hypotékami zkušenost,

- hypotéky kterých bank je schopen zprostředkovat,

- co všechno zahrnutí služby finančního poradce,

- ideálně také to, jestli se liší výše provize vyplácené poradci u jednotlivých bank, což může ovlivnit motivaci poradce upřednostňovat některé produkty.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky