Využijte dešťovou vodu nejen na zahradě


Vzhledem k tomu, že pitná voda je omezeným přírodním zdrojem, nemělo by se jí zbytečně plýtvat. Realita je ale taková, že tato voda se v mnohých částech světa používá na vše – od zalévání, přes praní a sprchování až po splachování toalety. Díky sběru dešťové vody lze ušetřit jak peníze, tak i přírodní zdroje,“ hovoří David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Proč recyklovat srážkovou vodu?

Sběr dešťové vody je rozumný i ekologický, zároveň přináší hodně výhod. Tato voda neobsahuje chemikálie (chlor), jež se nacházejí v kohoutkové vodě, a je chudá na soli a minerály. Tím podporuje zdravší růst rostlin a zlepšuje celkovou vitalitu zahrady. Kromě toho sběr dešťové vody pomáhá zmírňovat její odtok, čímž se snižuje zatížení odvodňovacích systémů a minimalizuje eroze půdy. Srážkovou vodu nemusíte využívat jen k zavlažování. Je celá škála jejího využití v domácnosti.

 

Jak na sběr dešťové vody

Srážkovou vodu lze sbírat dvěma způsoby – do nadzemní nebo podzemní sběrné nádrže. Podzemní nádrže mají obvykle větší objem a hodí se pro využití dešťové vody na velké zahradě nebo v domácnosti, třeba na praní či splachování toalety. „Systém podzemních nádrží je ve srovnání s nadzemními složitější. Sběrná nádrž se připojí na samostatný vodovodní rozvod, díky čemu lze vodu používat v domácnosti nebo na automatické zavlažování,“ vysvětluje specialista.

Nadzemní nádrže lze pořídit formou sudů vybavených víkem. Jsou výhodné zejména pro snadnou a rychlou instalaci a nevyžadují úpravy terénu. Stačí je postavit pod okap nebo připojit ke sběrači dešťové vody. „Kvůli omezenému objemu jsou nadzemní nádrže vhodné jen k využití v zahradách. Zároveň nutno dodat, že v jižních regionech s menším počtem srážek nemusí nadzemní nádrže zajistit dostatek vody na celou sezonu,“ upozorňuje David Benda.

Jak srážkovou vodu využít

Pravidelnou zálivku získáte rychlým napojením sběrné nádrže na zavlažovací systém. Dešťovou vodu lze použít také k naplnění zahradní sprchy, doplnění vody do bazénu, mytí auta a domácích mazlíčků, či vybudování dešťové zahrady. „Jedná se o zahrady na zachytávání a řízení odtoku dešťové vody ze střech, příjezdových cest a jiných povrchů. Jsou vybudovány tak, aby se tok dešťové vody zpomalil, odfiltrovaly se znečisťující látky a voda se přirozeně vsakovala zpět do půdy. Navrhují se do nízko položených oblastí zahrady, kde se voda většinou shromažďuje. Pro tyto zahrady jsou ideální zejména rostliny s hlubokým kořenovým systémem, jež pomáhá absorbovat vodu a zabraňuje erozi půdy,“ dodává odborník z Hornbachu.


Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie



Články Zahrada