20 kroků k vlastní fotovoltaické elektrárně

Po úvodní poptávce vás navštíví obchodně-technický zástupce. Z konzultační schůzky nemusíte mít žádné obavy ani stres, u většiny společností je naprosto nezávazná. „Náš zástupce nejdříve zjistí očekávání klienta. Následně na místě instalace vše vyfotí, posoudí stávající řešení vytápění a energetické zdroje, zjistí orientaci střechy, její plochu kvůli počtu a rozmístění fotovoltaických panelů, druh střešní krytiny s ohledem na vhodné ukotvení držáků panelů, zastínění střechy okolními stavbami, zelení apod., navrhne řešení, představí nabízené produkty spolu s cenovou nabídkou a ukáže klientovi bilanci návratnosti.“, říká Jan Kaiser, obchodní ředitel ze společnosti Schlieger.

U kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem se navíc zjišťuje tepelná ztráta domu, na jejímž základě se dimenzuje výkon tepelného čerpadla a vybírají další komponenty – například akumulační nádrže na vytápění nebo zásobníky na ohřev teplé vody. Zástupce určí i nejlepší místo pro venkovní část instalace a zjistí stavební připravenost nemovitosti, včetně vhodné technické místnosti. Tedy místa, kde bude vnitřní část systému tepelného čerpadla.

Přímo na schůzce vám pak obchodně-technický zástupce představí produkty Schlieger, navrhne řešení, zhotoví nákres pro projekt a vypočítá návratnost investice a rovněž předpokládanou výši státní dotace. Na závěr vám předloží cenovou nabídku a návrh smlouvy.

Pokud se rozhodnete nabídku akceptovat a podepíšete smlouvu, budete ještě požádáni o podpis plné moci pro připojení do distribuční sítě u svého distributora, dotazník o dotaci a případně další nutné podklady. Obchodně-technický zástupce vám přesně vysvětlí, jaké další dokumenty musíte pro zajištění dotace předložit.

Tyto dokumenty stačí následně zaslat i e-mailem. Jde především o výpis z katastru nemovitostí, pokud nejste jediným vlastníkem, pak také souhlas majitelů nemovitosti, vyúčtování elektřiny za poslední dva roky, potvrzení o vedení bankovního účtu a kód do systému AIS pro podání dotace. AIS je Agendový informační systém SFŽP ČR (AIS SFŽP ČR), který slouží k podávání a kompletní správě žádostí v dotačních programech Státního fondu životního prostředí ČR. Pro přihlášení do tohoto systému můžete využít Identitu občana nebo BankID.

Po vyřízení úvodního „papírování“ vám přijde zálohová faktura a projektové oddělení zpracuje projekt, který vám zašle ke kontrole a schválení. Schlieger následně za vás podá žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí (SFŽP) a souběžně i žádost o připojení do distribuční sítě. Přímo od SFŽP dostane e-mailem potvrzení o akceptaci dotace. Od nás vám poté přijde faktura za celý projekt, včetně spojených služeb a instalační oddělení vás telefonicky kontaktuje pro domluvení termínu instalace. Ta obvykle trvá 2–3 dny podle komplexnosti projektu.

Po realizaci fotovoltaické elektrárny se s vámi domluvíme na termínu autorizovaného spuštění. Při něm autorizovaný technik provede kontrolu zapojení a zaškolí vás v používání systému. V elektronické podobě vám poté přijde revizní zpráva a finální faktura.

Schlieger v tomto kroku požádá vašeho distributora o první paralelní připojení. V praxi jde o výměnu elektroměru a distributor vás kontaktuje s termínem pro jeho výměnu. Po provedení výměny elektroměru lze fotovoltaickou elektrárnu oficiálně spustit. Po připojení a zaplacení faktur zpracujeme podklady pro doložení realizace pro SFŽP a dokumenty odešleme ke schválení. Po kontrole podkladů na základě předložené dokumentace vám vyplatí SFŽP dotaci.

Jak je patrné, pokud se svěříte do péče realizátora, jakým je třeba česká společnost Schlieger, vaše zátěž v procesu pořízení fotovoltaické elektrárny nebo tepelného čerpadla je minimální – jedno přihlášení do systému státní správy, pár jednoduchých emailů a zvednutí telefonu.

Pavel Matějovič

provozní ředitel společnosti Schlieger

Pavel své první manažerské zkušenosti nasbíral ve společnosti Geus Okna. Kromě vedení lidí ho zaujala možnost budování nových projektů, respektive vytváření nových příležitostí. Od roku 2019 nabyté zkušenosti plně využívá ve společnosti Schlieger. Prošel zde řadou manažerských pozic, vybudoval 5 interních oddělení a aktuálně zastává pozici provozního ředitele. Když zrovna nezdolává překážky v práci, leze po stěně, hraje fotbal nebo lyžuje. Mezi jeho velké vášně patří cestování a technologie. Baví ho zkoumat novinky především v oboru energetiky a je velkým fanouškem 3D tisku.SCHLIEGER

Česká společnost SCHLIEGER působí v ČR i zahraničí již 13 let. Specializuje se výhradně na obnovitelné zdroje energie – fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární ohřev vody. Na kontě má přes 16 000 dokončených instalací, fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla sama vyvíjí, zatímco výroba probíhá v zahraničí. Všechny produkty jsou A. I. Ready, připravené na komunikaci s umělou inteligencí. Pracovníci společnosti mají dlouholeté zkušenosti s poradenstvím, navrhováním i samotnou realizací těchto systémů. Ty šetří peníze již tisícům zákazníků po celé ČR i v dalších státech Evropy.

Více informací na https://schlieger.cz/.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Okénko bydlení