Chcete žádat o hypotéku na pozemek? Toto budou banky chtít vědět

Informace z územního plánu

Hypotéku lze získat pouze na pozemek určený k rezidenční výstavbě, tj. pokud má aktuálně pozemek statut orné půdy, sadu apod., nelze účelovou hypotéku na tento pozemek získat. Možným řešením je zde čerpání americké hypotéky, kdy bance dáte do zástavy jinou (k bydlení určenou) nemovitost.

Přístupová cesta

Přístup na pozemku by měl být možný z veřejné komunikace. Pokud je pro přístup ke kupovanému pozemku nutný pohyb přes pozemek v soukromém vlastnictví jiné osoby, lze toto řešit zřízením věcného břemena chůze a jízdy, které ideálně:

- je dohodnuto na dobu neurčitou,

- neváže se na konkrétní osobu, ale na majitele pozemku všeobecně.

V případě, že je přístup na pozemek možný jen přes soukromý pozemek jiné osoby, či k pozemku není vybudována příjezdová komunikace, počítejte s tím, že smluvní znalec banky sníží hodnotu tohoto pozemku při sestavování odhadu ceny nemovitostí.

Práva váznoucí na pozemku

A naopak, banku bude zajímat, jestli na kupovaném pozemku váznou zástavní práva, věcná břemena apod. Pokud platnost zástavního práva či věcného břemena přetrvají i po koupi pozemku, smluvní znalec banky může doporučit hypotéku neposkytnout či výrazně snížit zástavní hodnotu pozemku.

Výjimkou jsou např. situace, kdy na pozemku vázne zástavní právo jiné banky, které zanikne koupí pozemku. V tomto případě stačí „Vaší“ bance doložit prohlášení banky mající zástavní právo na pozemku, že toto zástavní právo bude po splacení jejího závazku odstraněno.

Jestli a kdy budete stavět

Pro banku je rovněž rozhodující, jestli žádáte čistě o hypotéku na koupi pozemku či o hypotéku na koupi pozemku s následnou výstavbou. Tento fakt ovlivňuje maximální výši LTV hypotéky a také požadavky na doklady podávané s žádostí o hypotéky, kdy je třeba navíc doložit např.

- stavební povolení (stačí před samotným čerpáním hypotéky,

- rozpočet prací,

- plánovaný harmonogram stavebních prací.

Lokalita pozemku

Zejména vzhledem k tomu, jestli se stavební pozemek nenachází v záplavové oblasti. Pokud se pozemek nachází v záplavové oblasti, může to mít za následek:

- snížení ceny zástavní hodnoty pozemku a nemovitosti,

- zamítnutí žádosti o hypotéku.

Riziko povodní je zásadní pro sjednání pojištění nemovitosti, kterým žadatel o hypotéku musí krýt nemovitost danou do zástavy. Pokud nemovitost nebude možné pojistit, není na ni ani možné poskytnout hypotéku.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky