Realitní poradna - Dobrý den!Příští týden mi převede družstvo byt do ov.Bylo mi nabýdnuto,že i po převodu můžu po zaplacení určitého …

Otázka: Dobrý den!Příští týden mi převede družstvo byt do ov.Bylo mi nabýdnuto,že i po převodu můžu po zaplacení určitého poplatku zůstat členem družstva dále.Zajímalo by mě jestli je to pro mě výhodné?Nemohlo by se stát,kdyby jsem zůstal členem družstva dále a družstvo by se dostalo do konkursu,že by můj byt jako členovi družstva znovu prodali,i když ho budu mít v OV? Předem děkuji za odpověď.
 
Odpověď: Na první část dotazu je poněkud obtížné odpovědět, neboť výhodnost či nevýhodnost dalšího trvání členství se bude zřejmě poměřovat užitkem nebo očekáváním nějakého prospěchu z této skutečnosti plynoucího. K takovému rozhodnutí budou asi nutné informace o způsobu a rozsahu zajišťování potřeb svých členů ze strany družstva a zejména stav jeho hospodaření. V případě, že zůstanete členem družstva i po převodu bytové jednotky do osobního vlastnictví (a platná právní úprava tomu nebrání za předpokladu, že majetková účast člena i po převodu bytové jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu, určeného stanovami), pak platí úprava ust. § 222 obchodního zákoníku – v obecnosti, že za porušení svých závazků odpovídá pouze družstvo jako právnická osoba a členové družstva za závazky družstva neručí (s možnou modifikací uhrazovací povinnosti některých členů určenou stanovami). Pokud jde o obavu prodeje převedené bytové jednotky (zřejmě podle ust. §§ 2,22,23 a 24 zák.č. 72/1994 Sb., - zákon o vlastnictví bytů), je třeba ji posoudit jednak z hledisek práva obchodního, práva občanského i práva konkurzního. Z pohledu práva občanského se tazatel stane vlastníkem předmětné bytové jednotky pravomocným rozhodnutím příslušného katastrálního úřadu o vkladu vlastnického práva, a jen on – a nikoliv družstvo – je oprávněn rozhodovat o nakládání s předmětem svého vlastnictví a na tomto jeho oprávnění nemůže nic změnit ani jeho další trvání členství. Podle práva obchodního pak platí, že za porušení svých závazků družstvo odpovídá celým svým majetkem do něhož však patří (mimo jiného) jen bytové jednotky ve vlastnictví družstva a nikoliv ty, které v souladu s právem přešly do vlastnictví členů družstva či jiných subjektů. V případě, že na družstvo byl vyhlášen konkurs pak dále přichází v úvahu možnost předvídaná ust. § 15 odst. 1, písm.c) zák. č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání, a to, že pokud byl prohlášen konkurs, jsou vůči věřitelům neúčinné právní úkony dlužníka provedené v posledních šesti měsících před podáním návrhu na prohlášení konkursu anebo po podání tohoto návrhu, kterými převádí věci, práva a jiné majetkové hodnoty ze svého majetku na jiné osoby bezplatně. V této souvislosti je však velmi podnětný nález Ústavního soudu č. 258/03 ze dne 6.5.2004 (ASPI: 30967 JUD), konstatující, že : „ Smyslem ustanovení § 15 odst. 1 písm. c) zákona o konkursu a vyrovnání je zakotvením institutu odporovatelnosti a neúčinnosti právního úkonu zamezit převodům majetku dlužníka na třetí osobu na úkor věřitelů v případě pochybnosti o jeho dobré víře. O takový případ ale u bezplatného převodu bytové jednotky dle § 23 odst.2 a § 24 odst. 1 zákona o vlastnictví bytů nejde. V daném případě je totiž bezplatnost převodu dána nikoli projevem svobodné vůle dlužníka, nýbrž je dána ex lege.“
Uveřejneno: 18. květen 2005
Realitní poradna seznam otázek a odpovědí