Realitní poradna - Vazena poradno.Zajimalo by me,jak je to s kupovnim nemovitosti cizinci.Chce-li cizinec koupit v CR nemovitost(cizinec je ze zeme …

Otázka: Vazena poradno.Zajimalo by me,jak je to s kupovnim nemovitosti cizinci.Chce-li cizinec koupit v CR nemovitost(cizinec je ze zeme EU),co pro to musi udelat?Slysela jsme ,ze bud zalozi firmu,nebo.pokud ji uz ma-zridi jeji pobocku v CR.....pokud ano,kde najdu podrobnejsi infomace o tom jak je mozne podobne veci zaridit ,kolik stoji,......dale se mi doneslo,ze resenim je i prechodny co trvaly pobyt,,opet.....jak jhe mozne tuto formalitu vyridit,jak a kde a jake jsou podminky.Za Vasi odpoved predem moc a moc dekuji.S uctou a pozdravem,Alena Stranska
 
Odpověď: Nabývání nemovitostí v ČR ze strany cizinců upravuje především zákon č. 219/1995 Sb., v úplném znění pozdějších předpisů (devizový zákon), a to zejména v novelizovaném ustanovení § 17. Z jeho textu pak plyne rozdělení nemovitostí (z hlediska jejich nabývání cizinci) na dvě kategorie, z nichž jednu tvoří pozemky zemědělského půdního fondu a pozemky s funkcí lesa, u kterých platí pro jejich nabývání přísnější režim, a druhou skupinou jsou všechny ostatní s režimem pro cizince mírnějším. Devizový zákon však neoperuje pojmem „cizinec“, ale ve svém ustanovení § 1 písm. b) pojmy „tuzemec“ (což jednak fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a jednak právnická osoba se sídlem tamtéž) a v ustanovení § 1 písm. c) „cizozemec“ (což je jednak fyzická osoba nemající trvalý pobyt na území ČR a jednak právnická osoba nemající sídlo tamtéž). Na občany zemí EU se vztahuje k nabytí nemovitostí (vyjma pozemků tvořících zemědělský půdní fond a pozemků s funkcí lesa – souhrnně označené jako zemědělské pozemky) v ČR ze strany jejich státních příslušníků právní režim uvedený v ustanovení § 17 odst. 2 písm. c) devizového zákona. To znamená, že ostatní nemovitosti mohou nabývat cizozemci (§ 1 písm. c/ devizového zákona) s průkazem povolení k pobytu pro státního příslušníka členského státu EU. Podmínky vstupu a pobytu cizinců na území ČR jsou upraveny zákonem č. 326/1999 Sb., (v úplném znění pozdějších doplňujících předpisů) o pobytu cizinců na území České republiky …….. (cizinecký zákon) Občan EU může požádat o povolení k přechodnému pobytu (viz ust. § 87a cizineckého zákona) nebo trvalému pobytu (viz ust. § 87c cizineckého zákona), cizinecký zákon pro obě uvedená povolení používá souhrnného pojmu „zvláštní pobytové povolení“ – viz ust. § 9 odst. 4) cizineckého zákona. Žádost o vydání lze podat na zastupitelském úřadě nebo na území ČR u příslušného útvaru cizinecké policie, které ji vyřídí ve stanovených lhůtách. Pokud tedy shora uvedený státní příslušník země EU získá „zvláštní pobytové povolení“, nic nebrání získání vlastnictví nemovitosti na území České republiky.