Paroubek chce zvýšit porodnost odpuštěním 30 tis. Kč na dítě z půjčky

Cianews.cz (ČIA), 25.10.2004

Celkem 30 tisíc korun odpustí stát z takzvané novomanželské půjčky lidem za každé narozené dítě. Maximální odpuštěná částka bude činit 90 tisíc korun, v původním návrhu přitom ministerstvo počítalo s 10 tisíci korunami na dítě, maximum mělo být 30 tisíc. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek s tím, že toto opatření by mělo přispět ke zvýšení porodnosti v České republice.

Půjčky by se podle ministra měly na základě rozhodnutí vlády začít distribuovat již v letošním roce. "Chtěli bychom letos mladým lidem půjčit 300 milionů korun, na příští rok budeme mít k dispozici celou částku 1,5 miliardy korun," dodal Paroubek. V současné době končí připomínkové řízení k návrhu těchto půjček, vláda o jeho osudu rozhodne do měsíce.

Prvních pět tisíc zájemců dostane půjčku ve výši až 300 tisíc korun od Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Úvěry od fondu budou mít zvýhodněnou dvouprocentní úrokovou sazbou. Až SFRB vyčerpá 1,5 miliardy korun vyčleněných na novomanželské půjčky, stát bude podporovat poskytování půjček bankami. V tomto případě chce MMR dotovat tři až čtyři procentní body z úrokových sazeb požadovaných bankou. Podle Paroubka bude úrokové subvence hradit SFRB, náklady se budou pohybovat v řádu desítek milionů korun ročně.

Takzvané novomanželské půjčky mohou získat manželé, páry či jednotlivci mladší 36 let, kteří pečují nejméně o jedno nezletilé dítě. Stát podle Paroubka nebude prověřovat příjem zájemců, uchazeči pouze nesmí mít vlastní dům či byt. Půjčka bude účelově vázána na pořízení bytu do osobního nebo družstevního vlastnictví. Stáří bytu či domu nesmí přesáhnout pět let od kolaudace.

-vp-, -kaj-




© ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o. Zpravodaj.cz využívá agenturní zpravodajství České informační agentury, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdroju ČIA je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČIA.
Názory na článek  Paroubek chce zvýšit porodnost odpuštěním 30 tis. Kč na dítě z půjčky
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení