Dům a stavba, stavební úpravy domu, rekonstrukce

Rodinný dům je domov mnohých z nás. Dům historický i dům moderní, malý domek i velká vila, dřevostavba nebo betonový monolit. Na počátku každého domu je jeho stavba. Stavba předpokládá stavební projekt, podle kterého dům vzniká. Důležité jsou stavební materiály, stavební postupy, stavební firma, která stavbu provádí a stavební dozor, který na ní dohlíží. K zahájení stavby je třeba od příslušného stavebního úřadu stavební povolení.

Zateplený dům vás ochrání před horkými letními dny i hlučnými ulicemi

10.6.2024

Léto se nezastavitelně blíží a spolu s ním i parné dny, které každoročně trápí nejednoho z nás. Útěk před rozpálenými ulicemi a žhnoucím sluncem nabízí často pouze klimatizované prostory obchodů.

Odvětrání střechy: Klíč k dlouhodobé životnosti a optimální teplotě v podkroví

3.6.2024

Střecha skrývá řadu úskalí, která mohou životnost krytiny i celé konstrukce zkrátit. Jedním z nejdůležitějších aspektů je vhodné řešení odvětrání. Pokud chybí, konstrukce vlhne a její prvky jsou ohroženy.

Spotřeba polystyrenu loni zaznamenala pokles, Česko kopíruje celoevropský trend (20.5.2024)

20.5.2024

Spotřeba pěnového polystyrenu (zkr. EPS) v ČR zaznamenala v roce 2023 pokles o 5 procent. Po více než deseti letech, kdy se spotřeba stabilně pohybovala kolem 60 000 tun ročně, v roce 2022 poprvé klesla pod tuto hranici, loni došlo k dalšímu poklesu, kdy&

Dům je jako ekosystém, je třeba ho stavět komplexně

2.5.2024

Stavba domu je jako skládačka . V še musí perfektně zapadnout, aby stavba co nejlépe fungovala, od stability konstrukce až po ekonomiku bydlení. Je důležité neuvažovat nad kroky zvlášť, ale celistvě.


Fotogalerie: Stavba svépomocí, Rodinné domy, Garažová vrata, Topení v domě a bytě, Digitální domácnost, Domy - návrhy a vizualizace, StavebninySCHLIEGER loni zaznamenal čtyřnásobný nárůst obratu a dál expanduje na západ

2.5.2024

V roce 2023 instalovala společnost Schlieger bezmála 9 tisíc energetických systémů na českém trhu, kde zároveň dosáhla obratu 3,4 miliardy Kč. To představuje proti roku 2022, ve kterém Schlieger zaznamenal obrat 0,9 miliardy, nárůst o 380 %.

Jak pojistit stavbu? Stačí mít postavené základy

3.4.2024

Rozestavěný dům je lákadlo pro zloděje. Platí na ně plot, světla i kamery

Kila dolů - Jaro je obdobím shazování přebytečných kilogramů - plechová krytina pomůže shodit na těch správných místech

2.4.2024

Jaro je obdobím shazování přebytečných kilogramů, a přesně to můžete dopřát i vaší střeše. Stačí pro ni při rekonstrukci zvolit plechovou krytinu, která je až dvacetkrát lehčí než klasické tašky.

Před realizací zelené střechy je třeba myslet na monitoring vlhkosti. Prevence může ušetřit statisíce

19.3.2024

Díky svým ekonomickým i environmentálním benefitům jsou zelené střechy u komerčních, veřejných i rodinných staveb stále populárnější variantou. Ani jim se však nevyhýbají problémy s vlhkostí a zatékáním, které zvláště u dřevěných či hybridních konstrukcí&

Komentář: Nový Stavební zákon. Skutečně zmírní byrokracii a urychlí tak proces povolování staveb?

6.3.2024

Česká republika je v žebříčku rychlosti získání stavebního povolení dlouhodobě za celosvětovým průměrem. Podle žebříčku Doinf Business 2020 Světové banky srovnávající rychlost získání stavebního povolení, je Česká republika na 157. pozici ze 190 zemí.

Dá se starší dům přeměnit na pasivní? Šetření na energiích majitelé pasivních domů neřeší

5.1.2024

Opodstatněnost staveb, které spotřebují minimum energií na topení či chlazení, už jejich majitelé pocítili na stavu rodinných financí. Ve srovnání s ostatními zásadně ušetří. Co všechno potřebuje pasivní dům a lze do tohoto standardu předělat i starší&hel

Přípravu pozemku před stavbou domu není radno podcenit

19.12.2023

Stavba domu je komplexní proces, který začíná ještě dříve, než se položí první cihla. Jedním z klíčových aspektů je příprava pozemku. Jak dlouho to trvá, jaké mohou být zádrhely a jak tuto cestu urazit co nejrychleji? Správně odhadnout časovou osu...

Každá pátá rekonstrukce probíhá v zimě. Stavba mimo sezónu ušetří měsíce čekání i peníze

11.12.2023

Mnoho let platilo pravidlo, že podzimní teploty klesající k nule automaticky znamenají konec stavební sezóny. Díky novým materiálům i moderním technologickým postupům to už ale není pravda.

Veřejné budovy ze dřeva přispívají k ochraně klimatu. Trend sílí i v Česku, brzdí jej ale legislativa

4.12.2023

Výstavba dřevěných budov je dle mnohých zainteresovaných skupin řešením, jak zmírnit ekologické dopady stavebního průmyslu. V řadě zahraničních zemí je výstavba veřejných a průmyslových dřevostaveb již výrazně rozvinutá, v Česku zatím tento sektor...

Sídlo NKÚ je Stavbou roku 2023

27.11.2023

Nové sídlo NKÚ v Praze Holešovicích získalo v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023.