Koupelna ? Dnes tomu říkáme centrum zdraví !

Rubrika: Koupelna
Living (Peloton), 12.11.2004


 Koupelna na míru

Pokud za poslední léta změnila některá místnost své poslání, tak je to určitě koupelna. Dříve se zde „řešila“ hygiena, dnes je to doslova centrum zdraví. A také místo, kde se designéři předhánějí v nápadech a promýšlení všech detailů.

V současné době představuje navíc koupelna hlavně individuální záležitost, ne „standard“ typický pro ostatní části bytu. A nejde jen o to, že si každý vybírá to, co se mu líbí. Díky závěsné keramice, nábytku i dalším doplňkům lze konečně přizpůsobit výšku vybavení přesně uživatelům bytu. Dříve diskriminovaní dlouháni mohou klidně sáhnout po vaně s délkou 180 centimetrů nebo po sprchovém koutu, kam by se vešel i zápasník sumo - 180 x 80 centimetrů. A stejně tak si mohou přizpůsobit vybavení koupelny lidé, jimž chybí i nějaký ten centimetr do vojenské míry.

Někteří návrháři dokonce tvrdí, že se lidem – tedy jejich pokožce – blíží i obklady. To proto, že vzrůstá zájem o přírodní materiály a strukturální povrchy obklady. Používání mozaiky a hlavně vkládaných motivů do jednotlivých obkladaček přirovnávají k tetování.

Než se rozhodnete pro rekonstrukci koupelny, stavbu rodinného domu či než schválíte dispozici nového bytu, zkuste se proto podívat na rozměry koupelny jiným „okem“, než jste byli po léta zvyklí. Nebojte se přidat centimetry, okno či další umyvadlo nebo bidet!

Pokud se dnes někdo rozhodne pro vanu, touží většinou po něčím zvláštním – vany se proto zvětšují, umisťují se volně do prostoru či dostávají nejrůznější tvary včetně rohových.

Velká vana s délkou 180 a šířkou 80 centimetrů? Proč ne, ale počítejte s tím, že pojme téměř neuvěřitelné množství vody - klidně i kolem 150 a více litrů. Do „klasické“ vany s rozměry kolem 160 až 170 x 70 centimetrů se vejde necelých sto litrů! Velkou vanu budete déle napouštět i vypouštět, voda bude chladnout. Na řeči prodejců o materiálu, který udrží vodu déle teplou, nedejte. Teplo uniká z více než 90 procent hladinou, nikoliv stěnami vany.

Kdo si chce dopřát koupel ve dvou, měl by volit zásadně provedení se symetricky umístěným odpadem. Velké rohové vany sice zabírají stejnou plochu jako „rovné“, ale jsou kratší. Vejdou se proto i do menších koupelen či vám tam dovolí umístit i další vybavení. U rohových verzí bývá efektní osvětlení umístěné do šikmé rampy přímo nad vanou. Kdo chce ušetřit, volí většinou vanu z akrylátu, protože verze ze smaltovaného plechu stojí mnohdy pětkrát víc - a někdy je násobek ještě větší.

U van, které se staví do prostoru, by vypadala klasická baterie poněkud bizarně, proto tu dostávají přednost takzvané vanové okrajové systémy. Instalují se do předem připravených otvorů ve vaně nebo do přizdívky, odkud se vytahují obdobně jako kuchyňské baterie se sprškou. Není-li přizdívka, může ji nahradit nerezový sloup.

Kolik centimetrů potřebujete

Má-li vám koupelna sloužit jako „centrum zdraví“, potřebujete prostor, teplo, ale i veškeré „bezpečnostní“ vymoženosti - od madel, přes protikluznou dlažbu až po elektrické jističe. A také snadný vstup do vany či sprchové vaničky. Výška vany se proto doporučuje maximálně 60 centimetrů, sprchová vanička má být co nejnižší nebo ji rovnou nahraďte odpadem v podlaze - gulou.

Vedle výšky je důležitá i „šířka“: například až budete vystupovat z vany a utírat se, je potřeba pro vaše pohodlí volný prostor široký minimálně 105 centimetrů!

Rada nejen pro milovníky dlouhého povalování se ve vaně – Zdeněk Jirotka prý napsal celého Saturnina ve vaně, tak proč by vám měl někdo vyčítat delší odpočinek? Teplota v koupelně by ovšem měla být alespoň 24 °C (pro klozet stačí 18 °C). Modrá je dobrá

Pohoda a relaxace závisí nejen na prostoru, ale také na barevném řešení. Ne náhodou se spousta koupelen pyšní bílými, modrými, zelenkavými či tyrkysovými tóny či akcenty teplé žluté barvy. Evokují pocit prostoru, čistoty a klidu. Naproti tomu světle hnědé a béžové odstíny působí fádně až nudně, někteří designéři je v koupelnách zásadně odmítají. Opak? Teplá žlutá dodává optimismus, červená nabíjí energií. Takový drobný kus nábytku, třeba červený stolek s bílým umyvadlem, vás může po ránu „probudit“ a dodat energii na celý den.

Letos se na Mezinárodním stavebním veletrhu v Brně zajímali zákazníci na stánku firmy Le Bon, tuzemského specialisty na výrobu koupelnového nábytku, právě nejvíc o červené provedení, pak následovaly výrazné dezény tropických dřevin.

V koupelnovém textilu je zase podle informací prodejců třeba u předložek největší zájem o tyrkysové provedení - působí vesele, čistě, ladí s bílou, šedou i dalšími barvami.

Living tip

Barvy mají ladit
Estetický „dojem“ v koupelně zvýšíte výrazně výběrem vzájemně ladících doplňků i textilu - ručníky, předložky i župany si pořizujte - třeba postupně - ve shodných barvách i desénech.

Barva v malé koupelně
Teorie je jasná - malou koupelnu opticky zvětšíte bílou barvou a velkým zrcadlem. Jenže pak může působit fádně. Výrazná modrá mozaika na podlaze koupelnu „rozsvítí“ a navíc je mnohem praktičtější na údržbu než bílá dlažba.

Celý článek naleznete v časopise Living 6/2004

Alena ŘezníčkováNázory na článek  Koupelna ? Dnes tomu říkáme centrum zdraví !
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Koupelna