Blíží se obnova podpory družstevních bytů, ODS má výhrady

Vladimír Urbánek (Kurzy.cz), 25.11.2004
Poslanecká sněmovna postoupila do 2.čtení návrh zákona o podpoře výstavby družstevních bytů. Cílem zákona je zpřístupnit možnost bydlení střední vrstvě obyvatelstva s příjmy na úrovni 18-19.000 čistého měsíčně. Tato množina má sice realtivní dostatek financí, ale na běžné metody pořízení bydlení (trh, hypotéka) nedosáhne. Družstevní bydlení by mohlo být ve finále cca o 20% levnější oproti klasickému trhu. Družstevní stavby by dotoval Státní fond rozvoje bydlení - ten podle informací MMR nyní disponuje cca 17 miliardami korun.

Zájemce o družstevní byt by měl na základě zákona vložit příspěvek ve výši 20 procent z ceny bytu. Stát dá existujícímu nebo nově vzniklému družstvu příspěvek 100.000 korun na byt. Dalších až 700.000 korun si bude moci družstvo vzít jako úvěr s roční úrokovou sazbou tři procenta a splatností 20 let. Úvěr pak bude splácet nájemce v nájemném, které by mělo dosáhnout úrovně 3500 /měsíc - při započtení cen služeb by nemělo přesáhnout 6000 měsíčně. Podlahová plocha bytů bude omezana maximálně na 90m2.

MMR počítá s tím, že státní podpora družstevnímu bydlení by mohla začít platit již od začátku roku 2005. Od roku 2006 by se mohlo stavět cca 5000 družstevních bytů ročně.

V současnosti je trvale obydlených družstevních bytů cca 650 000, což odpovídá 17% celkového bytového fondu.


Opoziční ODS se předkládanému návrhu zákona vzpírá a označuje jej za otevírání cesty k masívní podpoře skupiny vybraných stavebníků a vlastníků družstevního bytového fondu.
Názory na článek  Blíží se obnova podpory družstevních bytů, ODS má výhrady
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení