Na co si dát pozor při koupi nemovitosti - část 2. - financování
Asi každý, kdo již alespoň jednou kupoval byt, rodinný dům, pozemek či jinou nemovitost ví, že je nutné znát a vědět spoustu informací související s předmětem koupi. Je třeba zvážit řadu okolností, které mohou ihned nebo v budoucnu ovlivnit užívání bytové jednotky/nemovitosti. Záměrně vynecháme problematiku družstevních bytů, které bude věnováno samostatné téma. Popišme si nejzákladnější rizika z pohledu kupujícího.
Pokud se koupi rozhodneme financovat úvěrem, měli byste znát zásady pro jeho poskytnutí, tzn. podmínky banky či stavební spořitelny v případě hypotečního úvěru či úvěru/meziúvěru ze stavebního spoření. Nestačí znát pouze naši „bonitu“, ale musíme si uvědomit, že poskytovatel úvěru může vyžadovat zajištění své pohledávky zřízením zástavního práva k nemovitosti. V takovém případě o výši úvěru mimo jiné rozhoduje „tržní cena“ zastavované nemovitosti, kterou stanoví odhadce autorizovaný poskytovatelem úvěru.
Určitě je vhodné ověřit, zda provedené stavební úpravy (nástavby, přístavby, dispoziční změny apod.) proběhly na základě vydaného stavebního povolení a následně byla řádně zkolaudovány.
Kupujete-li pozemek zjistěte, zda přístup k němu není omezen. Chtějte vědět možnosti jeho využití v souladu s územním plánem obce (podmínky pro stavbu – povolená zastavěná plocha stavby v poměru k pozemku, výška budovy atd.). Cena pozemku se Vám může zdá výhodná, ale pokud neznáte podmínky pro napojení na inženýrské sítě (kapacitu odběru, místo napojení…), mohou se Vám plánované náklady na výstavbu značně prodražit. Zeptejte se na plánovanou či možnou výstavbu v blízkém okolí. Asi nikomu z nás by nebylo příjemné, kdyby nám na zahradu, kde se chceme slunit a užívat si maximálního soukromí, hleděli obyvatelé sousedního čtyřpodlažního bytového domu o jehož plánované výstavbě jsme neměli tušení …
Zvláštní pozornost věnujte uzavírání kupní smlouvy a zajištění finančního vypořádání kupní ceny. V kupní smlouvě musí být převáděná bytová jednotka/nemovitost přesně, nezaměnitelně specifikována. Ošetřete v ní způsob úhrady kupní ceny, úhradu daně z převodu nemovitostí, předání a převzetí bytové jednotky/nemovitosti, možnosti odstoupení od smlouvy, případně smluvní pokuty. Pokud v den podpisu kupní smlouvy a zajdete na katastrální úřad a pořídíte si aktuální LV k bytové jednotce/nemovitosti, na kterém neshledáte žádné změny, stále to neznamená, že můžete bez obavy uhradit prodávajícímu kupní cenu! Využijte při finančním vypořádání notářskou úschovy, náklady spojené s odměnou notáři za úschovu peněz a sepsání svěřenecké smlouvy se jistě vyplatí.
Související zprávy: Na co si dát pozor při koupi nemovitosti - část 1.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Aktuální téma
- Komunitní energetika láká české chalupáře k investicím do FVE panelů. Solární systém má na chatě pětina, dalších 30 % pořízení zvažuje
- Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Delší i kratší výpadky proudu zásadně ovlivňují chod firem. Zastaví se výroba, vypne se chlazení či servery, ale dochází také k ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a zákazníků. Jak tato rizika co nejlépe eliminovat?
- Co s přeplněnou popelnicí? Pražské služby nabízejí jednoduché řešení s humorem
- V Nizozemsku se dle Financial Times prodlužují pořadníky na elektrickou přípojku, ohrožuje to ekonomický růst země - jde o fiasko Green Dealu a varování Česku