Stavební spořitelny loni vydělaly více jak 1 mld.Kč, ale je to pokles oproti r.2003

Vladimír Urbánek (Kurzy.cz), 6.04.2005
Stavební spořitelny v loňském roce dokázali celkem vydělat zhruba 1 mld., což představuje meziroční pokles výkonnosti o 3%. Zisk stavebních spořitelen Raiffeisen a České spořitelny sice výrazně vzrostl, naopak propad zaznamenaly spořitelny Modrá pyramida Hypo a Wüstenrot. Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), která je jedničkou v oboru, vydělala prakticky stejně jako v roce 2003.

Důvody pro pokles zisku lze najít ve výrazně menším zájmu o uzavírání nových smluv pramenící z menší státní podpory celého systému a také v pokutě od antimonopolního úřadu, na kterou muselo několik spořitelen vytvořit nemalé opravné položky v celkovém objemu cca 500 mil.. Svou roli sehrál také výrazný pokles příjmů z poplatků.

Velkou, ale poměrně těžko naplnitelnou, rezervu mají stavební spořitelny v objemu poskytnutých půjček. Jejich poměr oproti "spořícími" principu u nás dosahuje jen cca 40% ale ve světě je obvyklých až 80%. Vytvořený prostor ale poněkud blokuje výrazný cenový boj ze strany hypotéčních bank.
Názory na článek  Stavební spořitelny loni vydělaly více jak 1 mld.Kč, ale je to pokles oproti r.2003
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Bydlení rubrika