Bytové obklady - nejenom funkce ale taky regenerace ducha

Peloton, 23.3.2006

Za poslední desetiletí se koupelny výrazně změnily. Už neslouží jen k očistě těla, ale i k regeneraci ducha. Do popředí se dostává wellness styl, klade se důraz na příjemný pocit pohody, blahobytu v koupelnovém útočišti, který člověku kromě hygienického užitku přináší i relax pro tělo. Tato hlediska spolu s trendy ovládají múzy současných designérů a jejich fantazie spolu s kreativitou opustila všední koupelny.

 

Kreativní aplikace obkladů a dlažeb jsou doslova “vyšperkovány“ koupelnovým nábytkem a doplňky. Cíl mají všichni výrobci jeden: spojit užitek s krásou, to vše za přihlédnutí k současným trendům. Správný výběr vhodného keramického materiálu pro budoucí užitný prostor se řídí vždy podle toho, kde bude keramika umístěna a co od ní očekáváme. Keramické materiály lze rozdělit do několika skupin podle technologie výroby, z nichž každá má rozdílné technické parametry. Podle typu střepu se dělí na slinuté, na klasické s červeným nebo bílým střepem, na hutné a cihlové tažené. Podle úpravy povrchu se dělí na glazované a neglazované.

 

Možnosti na výběr

Nejznámějším keramickým výrobkem jsou právě obklady koupelen a WC, obklady stěn v interiérech zvané pórovinové obkladačky. Toto omezení použití v interiérech vyplývá z vysoké nasákavosti střepu a nízké odolnosti povrchu proti otěru. Povrch obkladů je opatřen glazurou, která propůjčuje obkladačkám vynikající čistitelnost i odolnost proti všem běžným čistícím i desinfekčním prostředkům. Povrch glazury může být lesklý, matný či kombinovaný lesklo-matný, zdobený dekoračními barvami nebo jednobarevný.

Hutné dlažby jsou keramické glazované materiály s nasákavostí do tří procent. Moderní technologie výroby umožňuje téměř identické možnosti zdobení povrchu jako u pórovinových obkladaček a z toho vyplývá i hlavní aplikační oblast těchto materiálů – slouží jako podlahy do koupelen, toalet, kuchyní i dalších částí obytných i komerčních objektů, kde doplňují stěnové obklady z obkladaček.

Slinuté neglazované dlažby (gres porcellanato) mají díky technologii výroby nízkou nasákavost (v rozmezí 0,04 – 0,5 procent) a vysokou pevnost střepu, proto jsou ideálním a univerzálním materiálem pro interiér i exteriér. Nadčasový materiál na bázi umělého přírodního kamene se těší oblibě mezi uživateli, a tak díky své kvalitě a technologii výroby s využitím nejnovějších technologických poznatků takřka vytlačil dlažbu režnou.

 

Estetika i praktická funkce

Nedělitelnou součástí keramických sérií jsou ozdobné dekorační prvky, keramické tvarovky jako rohy, listely, bombata, inserta a další, které zajišťují dokonalou funkčnost keramického materiálu. K přednostem keramických materiálů tradičně patří široké spektrum barevných a tvarových variant, dlouhá životnost, nehořlavost, snadná údržba a zajištění hygieny. Snížení výskytu alergenů, například prachu, pylu a roztočů, ocení zejména stále rostoucí počet uživatelů – alergiků. Keramické obklady nachází uplatnění nejen na tradičních místech v koupelnách, v kuchyních, ale i v ostatních obytných prostorách bytů, díky své vysoké tepelné vodivosti zejména ve spojení s moderními úspornými způsoby vytápění – podlahovým vytápěním. O vhodnosti výběru určitého obkladu musí zákazníkovi podat jasné a srozumitelné instrukce prodejce obkladů. Nelitujte času a námahy strávené při návštěvě showroomu s kvalitním servisem. K servisu dokonalé prodejny patří vedle rozsáhlé expozice obkladů často i počítačová vizualizace náhledu do koupelny či jiného objektu podle zadání zákazníka. Jedině vizuální vjem na předběžné dispoziční řešení obkladu, dlažby a ozdobných doplňků umožní zákazníkovi správně zvolit druh, barvu a formát obkladu, podle jeho představ.

Výběr obkladů a dlažby není zrovna jednoduchou volbou, neboť se díky svým technickým vlastnostem jedná o materiál, který přečká generace, ale design se mění stejně rychle jako módní vlny. 

 

Co se nosí v koupelně

Co není zakázáno, to je povoleno. Paní móda diktuje styly, kterými se designéři snaží řídit, ale boom v zařizování koupelnového ráje skutečně nezná mezí. Velké formáty obkladů ladně doplňuje fenomenální mozaika. Spolu s velkými formáty odpadá při jejich aplikaci velké množství spár, což usnadňuje čistitelnost a následnou údržbu. Již zmiňovaná mozaika doslova ovládla koupelny nejen jako doplňující materiál, ale stále více ukazuje svou sílu jedinečnosti. Z mozaiky se vytvářejí kompletní, dokonalé kreativní koupelny bez hranic a naopak spolu s obklady různých rozměrů vytváří efektní dekorace různorodého charakteru. Dříve uniformní rozměr obkladu 15x15 cm nahradila široká škála od nejmenšího rozměru po ten maximální. Díky neomezeným technologickým možnostem jsou stále více populární obklady s ochrannou vrstvou na povrchu, které usnadňují následnou čistitelnost a zaručují hygienu povrchu obkladů. Která paní domu by těmito pomocníky opovrhovala?

 

Hi-tec…  méně znamená více

Za zmínku stojí hi-tec styl, v kterém se objevuje kov v různých podobách v kombinaci s jednobarevnými homogenními plochami. Kovové detaily na obkladech jsou kombinovány s koupelnovým nábytkem ve vzájemné synergii, například nerezové umývadlo, doplňky. Střední formáty, metalické barvy, lesklý povrch s kovovými efekty, střídmá dekorace vycházející z geometrie (většinou trojúhelník, kolo, obdélník) přímočarého designu umocňují výsledný efekt. Hlavními krédy těchto sérií je rafinovaná jednoduchost v souladu s funkčností.

 

Umění žít

Cílem mnoha současných designérů je vytvořit sérii obkladů, která v koupelně navozuje atmosféru svobody a volnosti prostoru. Hlavní filozofií při tvorbě sérií je, aby se člověk v interiéru cítil volně, ničím neomezovaný stejně jako v exteriéru. Příroda se v tomto případě stala zdrojem nekonečné inspirace ke kreativitě harmonického střídání barev stěny a podlahy. Barevné teplé tóny modré, zelené, zemitých barev jsou často potlačovány různorodými povrchy – perleťový, zrcadlový efekt, sklo, kámen jako dominantní doplňky obkladů formou bordur, insert…

 

Dokonalost minimalismu

Evokující minimalismus stále více proniká nejen do našich koupelen, ale celých příbytků. Tyto koupelny na nás působí svou zdánlivou jednoduchostí, ale dokonalost je v tom, že každý prvek má svůj opodstatněný smysl. I strohý interiér může být důvtipně vyzývavý!  Lidé, jenž našli zalíbení v minimalistické koupelně, by měli vybrat obklady i nábytek ušité přímo na míru. Povrchy obkladů jsou většinou matné ondulované, kladívkové, formáty atypicky velké nebo naopak malé, často vzájemně propojené. 

 

Nostalgie starých časů

Dávno neplatí, že stylová koupelna harmonizuje pouze s tradičním konzervativním interiérem. Dnešní klasické koupelny jsou moderní a pohodlné. Obkladům sedí patina starých časů, dekorace navozují kouzlo a vůni minulosti. Celé koupelny působí dojmem, jako bychom chtěli být někde a cítit něco, co se již nikdy nevrátí. Stylové, staré koupelny v  luxusním, novodobém provedení těší nejen nás, ale jistě by z nich měly radost i naše babičky!

Více se dočtete v časopisu Dům a zahrada č.3/2006.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Koupelna