MMR: Objem hypoték ve 3Q poklesl meziročně o 3%

Vladimír Urbánek (Kurzy.cz), 24.10.2008

Ve třetím čtvrtletí roku 2008 bylo poskytnuto hypotečními bankami na českém území celkem 17 690 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 47,6 mld. , což je o 3 % méně než ve stejném období roku 2007.

 

Jde o srovnatelný vývoj s druhým čtvrtletím roku 2008, kdy bylo poskytnuto v objemu o 1,5 % méně hypotečních úvěrů než v roce předešlém. Jediný letošní dramatický propad v objemu poskytnutých úvěrů byl tedy pouze v 1. kvartálu, kdy došlo k propadu o 15 %. To bylo zaviněno „předzásobením“ hypotéčními úvěry na konci roku 2007 na straně klientů, kteří se báli připravovaných změn v daňových zákonech.

 

Z hlediska struktury hypotečních úvěrů je nositelem poklesu ve třetím čtvrtletí, stejně jako v předešlých obdobích tohoto roku, objem úvěrů poskytnutých fyzickým osobám - jen 30,8 mld. , tedy o 4,5% méně než v roce 2007. V počtu uspokojených klientů to znamenalo dokonce pokles na 17 141 případů , což je přibližně o 7 % méně než ve srovnatelném období předešlého roku.

 

„Tento vývoj MMR považuje za logické vyústění změny přístupu hypotečních bank ke svým klientům. Na základě vývoje velkých světových  hypotečních institucí se zahraniční akcionáři  hypotečních bank operujících na českém trhu rozhodli pro výrazné zpřísnění podmínek. Propad je však proti očekávání velmi mírný a potvrzuje, že český stavební trh v oblasti bydlení by nemusel v letošním roce v odezvě na krizi zahraničních finančních trhů nic tratit,“ řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

 

Názory na článek  MMR: Objem hypoték ve 3Q poklesl meziročně o 3%
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení