HORSKÉ STŘECHY, Otázky a odpovědi – drážková krytina Lindab Seamline

Konstrukce střešního pláště v horských podmínkách, výběr vhodné krytiny a ochrana před sněhem má svá specifická pravidla. Stačí jedna sněhová kalamita, prudké jarní tání nebo silný nárazový vítr a vzniklé škody na majetku si následně vyžádají neúměrně vysoké finanční náklady na opravy. Nejjistější ochranou je prevence v podobě kvalitní střešní krytiny, která celý rok chrání celý dům s veškerým majetkem a vhodné sněhové zábrany. Střecha pro extrémní klimatické podmínky musí splňovat pět základních vlastností: vysokou odolnost, minimální váhu, naprostou nepropustnost,  snadnou zpracovatelnost a trvanlivost.

 

Otázek kolem střech a jejich zabezpečení je jistě spousty. Odpovědi na tři často kladené prostřednictvím internetové poradny společnosti Lindab, výrobce střešních systémů, připravil Štěpán Lášek, produktový manažer Seamline a Coverline, Lindab s.r.o.

 

Jaká střešní krytina je nejvhodnější pro horské oblasti?

 

Mezi nejodolnější a léty prověřený materiál pro horské střechy patří falcované plechové pásy. Krytina Lindab Seamline (PLX) váží pouhých 5 kg/ m2, což je oproti hmotnosti skládaných krytin zhruba šestina váhy. Speciální druh ocelového žárově pozinkovaného svitkového plechu s ochrannou barevnou vrstvou nepotřebuje 50 let žádné natírání ani zvláštní údržbu. Falcovaná krytina se vyznačuje maximální celistvostí, na rozdíl od skládané krytiny, pro kterou je typické množství spojů, překladů a spar. Díky kompaktnosti ji lze montovat na sklony od 3,6º. Problémem není ani oblouková střecha, kdy jsou pásy zakřiveny.

 

Jaký může být vliv sněhové pokrývky na povrch plechové krytiny Lindab Seamline?

 

Přítomnost sněhu nemá přímý negativní vliv na povrch ani jádro krytiny Lindab Seamline. V samé podstatě se jedná o lakovaný plech. Lak je tvrzený a sníh ani zmrazky ho nemohou poškrábat. To se však může přihodit při pohybu na střeše, nebo shazování sněhu kovovými nástroji, proto je při těchto činnostech namístě zvýšená opatrnost.

 

 Co nezanedbat při návrhu střešního souvrství s krytinou Lindab Seamline?

 

Při návrhu souvrství s krytinou Lindab Seamline je třeba počítat se 100% nepropustností krytiny pro vnější vodu, ale zejména pro vodní páry, které stoupají s teplým vzduchem souvrstvím vzhůru ke krytině. Je nežádoucí, aby se tyto páry vysrážely kdekoliv ve střešní skladbě. Kvalitní utěsněná parozábrana, dostatečná tloušťka izolace a funkční aktivní větrání je proto naprostou nutností. Rovněž difuzní fólie plní nezbytnou pojistnou funkci. Dalším nebezpečím je namrzání povrchu krytiny, v případě kdy krytinu ohřeje zespodu teplý vzduch z interiéru. Zde je důležitá opět tloušťka izolace, ale zejména řešení odtahu par a tepla z prostoru pod krytinou. Více konkrétních podrobností lze nalézt v montážním návodu Lindab.

  

 

Pokud nenajdete odpověď na to, co zajímá právě Vás, nebo chcete-li si objednat zmíněný montážní návod, napište nám na  infoprofil@lindab.com, rádi Vám odpovíme.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy