Za první čtvrtletí 2009 došlo k poklesu nově poskytnutých hypoték i úrokových sazeb

TNBiz (TNBiz), 22.04.2009
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Za uplynlé čtvrtletí tak došlo k meziročímu poklesu počtu nově poskytnutých hypoték o více než 31 procent, u bank ale začalo docházet k poklesu úrokových sazeb. Uvedl to ve středu server Hypoindex.cz.

Průměrná výše hypotéky se udržela jen mírně nad 1,7 miliony korun.

Důvodů pro pokles počtu a objemu nově poskytnutých hypoték je podle Hypoindexu.cz několik. Na straně bank stojí v čele obezřetnost, kdy dochází k omezování některých typů produktů a k přísnějšímu posuzování žadatelů. Na straně klientů je hlavním motivem především vyčkávání na pokles úrokových sazeb, ale i cen nemovitostí.

Přesto se v březnu situace již začíná stabilizovat. Zatímco v lednu letošního roku byl poskytnut objem hypoték na úrovni něco málo přes 56 procent roku loňského, v únoru došlo k relativnímu růstu objemu na více než 65 procent loňského února a v březnu se vyšplhal až nad 97 procent objemu března roku 2008. Počet úvěrů poskytnutých v březnu letošního roku byl dokonce o 5,6 procenta vyšší než v březnu loňského roku.

Úrokové sazby hypoték se dlouhou dobu držely kolem 5,75 procent. V březnu ale začaly některé banky v čele s Komerční bankou poskytovat významné slevy na úrokových sazbách. To se zřejmě i díky snížení objemu poskytnutých úvěrů promítlo do Fincentrum Hypoindexu výrazným poklesem úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu na 5,50 procent. Jedná se o druhý největší meziměsíční pokles v historii sledování indexu. K většímu došlo jen v červnu 2005, kdy klesaly nepřetržitě od října 2004 do července 2005 a po desetiměsíčním pádu našly své historické minimum.

Úrokové sazby v jednoleté fixaci zůstávají i nadále nejdražší, když poklesly o necelé 0,2 procentního bodu na 5,76 procent. Pětiletá fixace zlevnila o něco více a její úroková sazba se usadila na 5,37 procent.

„Pokles úrokových sazeb byl způsoben především reakcí na změnu ceny peněz na mezibankovním trhu, kdy od loňského prosince do letošního února klesl 3M PRIBOR o 1,5 p. b. Z tohoto pohledu je současný březnový pokles úrokových sazeb velmi slabý, diference mezi sazbami na mezibankovním trhu a sazbami hypoindexu byla za březen okolo 3 p. b., přičemž střední diference činila v minulosti okolo 2 p. b.,“ komentuje aktuální vývoj Fincentrum Hypoindexu Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.

Prostor k dalšímu poklesu tu stále je. „Výrazný prostor pro další pokles sazeb je tedy dále otevřený, obzvláště uvědomíme-li si, že v současnosti banky úvěrují prakticky jen prověřené klienty či úvěry zajišťují v hodnotě výrazně převyšující hodnotu úvěru (nabízí nízké LTV). Přesto významnější pokles průměrných sazeb pod pět procent může nějakou dobu trvat,“ doplnil Rajdl.
Kde lze ušetřit

První se odhodlala přechodně snížit úrokové sazby Komerční banka, když nabídla úrokové sazby pro delší než roční fixace od 4,99 procent. Nabídka je časově omezena a klient musí podat žádost do 30. dubna 2009 a uzavřít smlouvu do 31. května 2009.

Slevu na úrokové sazbě nabízí do 12. května 2009 také Hypoteční banka v rámci Jarní nadílky (a další banky, které zprostředkovávají její hypotéky, např. ČSOB). U hypoték do 85 procent LTV s fixací tři a více let sníží úrokovou sazbu o 0,1 procentní bod za každý započatý milion úvěru, nejvýše o 0,3 procentního bodu.

Trvalou - 100procentní slevu na poplatku za zpracování - nabízí na českém trhu mBank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna a paušální poplatek ve výši 2 900 účtuje klientům Komerční banka. Navíc řada bank neúčtuje klientům poplatek za vyřízení hypotéky, pokud se rozhodnou novým úvěrem refinancovat svojí stávající hypotéku.

Alena Klímková, klimkova@mediafax.cz

Názory na článek  Za první čtvrtletí 2009 došlo k poklesu nově poskytnutých hypoték i úrokových sazeb
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení