Objem poskytnutých hypoték ve třetím čtvrtletí klesl meziročně o více než polovinu (27.10.2009)

TNBiz (TN.cz), 27.10.2009
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - (Zprávu jsme rozšířili ve 4. odstavci o komentář analytičky Markéty Šichtařové.)

Objem hypoték poskytnutých bankami v Česku od července do září tohoto roku je v porovnání se stejným obdobím loňského roku nižší o 55,48 procenta. Vyplývá to ze statistik, které v úterý Mediafaxu poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj.

Letos si Češi od července do září vzali 10 500 hypoték v celkové výši 21,187 miliardy korun, zatímco loni si ve stejném období vzali o 7 190 hypoték více a celkem dostali úvěr ve výši 47,591 miliardy korun.

I v porovnání s druhým čtvrtletím tohoto roku se jedná o pokles. Od dubna do června banky v Česku prodaly 13 261 hypoték, což je 2 761 hypoték více než ve třetím čtvrtletí. Celkový objem hypoték z druhého čtvrtletí dosáhl 24,995 miliard korun, tedy o 15,24 procenta více než v následujícím kvartále.

Podle analytiků není na statistických číslech nic překvapivého. "Lidé vyčkávají a doufají, že ceny nemovitostí budou i nadále klesat. Zároveň banky jsou podstatně méně ochotné poskytovat úvěry, snaží se tak vyhnout možnému riziku ztráty investice a pro zájemce je tedy těžší hypotéku získat. Navíc je stále krize a lidé nemají peníze. Vždy, když je ekonomika v krizi a dochází ke zpomalení růstu DPH, klesají i ceny nemovitostí a počet hypoték," okomentovala pro Mediafax statistiku analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. "Nicméně příští rok čekáme na trhu s realitami mírné oživení," dodala.

Podle statistik ministerstva byl za posledních sedm let na hypotéky "nejbohatší" rok 2007. Předloni hypoteční banky uzavřely s klienty přes 83 tisíc smluv v celkové hodně převyšující 162 miliard korun. Loňský rok tak úspěšný nebyl, přesto se uzavřelo téměř 64,5 tisíce smluv za téměř 114 miliard korun.

Celkem poskytly hypoteční banky od počátku svého fungování na českém trhu 450 440 hypoték v celkovém objemu 899,251 miliardy korun.

Vokurková Iva, vokurkova@mediafax.cz

Názory na článek  Objem poskytnutých hypoték ve třetím čtvrtletí klesl meziročně o více než polovinu (27.10.2009)
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení