Robot od iRobotu - Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaký je sací výkon?

Sací výkon je 30W. Není však příliš důležitý, protože hlavní síla ROOMBY spočívá v patentovaném systému proti sobě rotujících kartáčů, které se točí rozdílnou rychlostí (1000 a 1600 otáček za minutu) a tím účinně sbírají všechny nečistoty. Kartáče jsou navíc účinnější než běžný způsob vysávání, protože podklad kartáčují a klepají a tím vyčesávají chlupy a víří prach, který je vysáván sací lištou a filtrován přes filtr z mikrovláken. Sací výkon je tedy pouze doplňkem v systému úklidu a slouží ke sbírání prachu, roztočů a alergenů, tedy drobného smetí.

Jaká je v robotu baterie a jak dlouho vydrží?

NiMh – nikl metal hydrid. Její výdrž je minimálně 500 cyklů, což jsou v běžném provozu 2 až 4 roky. Pro dobré fungování baterie je důležité ji na začátku dobře naformátovat. Tedy nechat úplně vybít a pak zase kompletně nabýt. Takto naformátovaná baterie má dobře nastavené minimum a maximum a je maximálně využívána její kapacita. Baterie NiMh je výborný typ baterie pro účely ROOMBY i SCOOBY avšak striktně vyžaduje být stále pod napětím. NiMh má totiž určitou úroveň samovybíjení, což je pro tento typ baterie přirozené. Baterie Má však i své přednosti. Například je schopna dodávat dostatečně stabilní proud pro provoz robota.

Co je u robota spotřebním zbožím?

Spotřebním zbožím je postraní kartáček, hlavní kartáč, pomocný kartáč a prachový filtr z mikrovláken a baterie.

Jak dlouhá je u iRobot záruka?

Záruka je dvouletá.

Celková výdrž robota (životnost)?

Produkty iRobot jsou vyrobeny tak, aby měly dlouhou životnost a velkou bytelnost. K čemu by byl produkt, který by sloužil jen pár měsíců? Dle našich testů se tato krátká životnost u konkurence vyskytuje. Jako každému přístroji je robotu potřeba věnovat několik minut na vyčištění dle návodu. Celková životnost robota se tak pohybuje od 3 do 5 let, v závislosti na tom, jak se o něj majitel stará. To platí o robotu i o autu. I když se roboti od iRobotu chovají jako živí tvorové, i oni jsou přeci jen stroje.

Proč ROOMBA používá nárazníkový systém a ne bezdotykový?

ROOMBA samozřejmě vidí překážku ještě předtím, než do ní narazí a teoreticky by tak mohla fungovat bezdotykovým způsobem. Avšak v praxi se ukázalo, že takový způsob je neefektivní, protože při něm dochází k objíždění i zdánlivých překážek, jako je například záclona až k zemi, či igelitová taška. Kombinace nárazníkového systému a infračervených senzorů, které robotu umožňují vidět před sebe a před překážkou zpomalit, jsou nejúčinnějším způsobem pro pohyb robota v neznámých prostorech a dokonalé kopírovaní tvaru překážek.

Na jakém principu robot komunikuje s majáky, základnou a dálkovým ovladačem?

Robot komunikuje s virtuálními majáky pomocí radiových vln a infračervených paprsků, pro lidské oko neviditelných.  Se základnou a virtuální zdí komunikuje pouze pomocí IR paprsků. Dálkový ovladač funguje pomocí radiových vln a je tedy možno robota ovládat i bez přímé viditelnosti a zapnout ho třeba i přes zeď v druhé místnosti! Samozřejmě je díky tomu i snazší ovládání, protože na robota nemusíte mířit.

Přejede robot práh?          

ROOMBA je schopna přejet práh, či jakýkoliv jiný předmět, do světlé výšky 1,5 centimetru. SCOOBA je kvůli své konstrukci a nutnosti být stále těsně na podkladu neschopna přejet jakýkoliv práh. Je to důležité, protože pracuje s vodou a při větším zdvihu by podtlaková lišta přestala vysávat vodu.

Jaká je hlučnost?

Hlučnost je 79 dB ve vzdálenosti 10 cm od robota, ale není to důležité, protože robot pracuje i bez lidské přítomnosti!

Jak si ROOMBA najde základnu, když je v jiné místnosti?

Pokud se ROOMBA rozhodne, že se potřebuje nabít, že dokončila úklid, nebo pokud jí dá uživatel pokyn tlačítkem DOCK, přepne se ROOMBA do dokovacího režimu. Nabíjecí základna vysílá kužel infračervených paprsků. Pokud ROOMBA v dokovacím režimu spatří tento kužel infračervených paprsků. Začne měřit jejich intenzitu a tím zjišťovat přesnou polohu základny. Posléze zpomalí a opatrně na ni najede. Pokud ROOMBA nevidí kužel infračervených paprsků, věnuje se dále úklidu a hledá základnu. K nalezení základny ROOMBA umí využít virtuální majáky. Základnu je vhodné umístit do rohu, či na jiné přehledné místo, ale není to nutností. ROOMBA si základnu najde i tak.

Jak provedu reset?

Pro reset systému a smazání informací uložených v paměti robota přidržte po deset vteřin současně tlačítka DOCK a SPOT.

Na jakou plochu stačí kapacita nádrže SCOOBY?

Nádržka na vodu je 0,75 litru a to postačí na účinné uklizení plochy cca 40m2.

Proč nemá SCOOBA dobíjecí základnu?

SCOOBA pracuje s vodou a v rámci bezpečnosti není možné, aby se sama dostala do kontaktu se síťovým napětím.

Může se SCOOBA použít na parkety?

Ano, pokud Vám výrobce parket řekl, že můžete parketové podlahy vytírat vodou, můžete použít i SCOOBU.

V čem je SCOOBA hygieničtější než běžné vytírání?

SCOOBA pracuje se dvěma nádržemi na vodu. Jednu na čistou vodu a druhou na špinavou. Voda, kterou setře z povrchu, jde do nádrže na špinavou vodu. Nedochází tak ke smíchání vody a roztírání bakterií po podlaze, jako při běžném vytírání. Laboratorně bylo dokázáno, že SCOOBA zlikviduje až 98% bakterií.

Pokud robotu v půlce práce dojde baterie, vrátí se po nabití na místo, kde skončil a dokončí úklid?

Robot je určen do běžných domácností a kapacita baterie tak plně dostačuje na úplný cyklus bez přerušení. Pokud by takováto situace nastala, robot se na místo, kde práce byla přerušena, nevrátí. V případě, že byste chtěli zvýšit efektivitu práce robota, používejte virtuální majáky. Ty práci zefektivní a úklid jednotlivých místností zabere méně času, protože robot nejezdí z jedné místnosti do druhé a zpátky. Můžete tak zvýšit maximální plochu, kterou robot stihne uklidit, než mu dojde energie.

Jak SCOOBA pozná kde je koberec?

To SCOOBA nepozná, je třeba použít virtuální zeď. Pokud jsou koberce vyšší, Scooba by na něj ani nenajela, protože je bere jako překážku. Zastaví ji i poměrně malá nerovnost, jako je například přechodová lišta.

Zdá se mi, že je SCOOBA hloupější než ROOMBA, je to možné?

SCOOBA pracuje s naprosto odlišným principem úklidu než ROOMBA a proto se i jinak pohybuje. Její pohyb musí být plynulejší a pomalejší, protože podlahu musí nejdříve vysát, poté namočit, vykartáčovat a nakonec vysát. SCOOBA rovněž méně křižuje místnost, ale dělá to tak schválně a prostor čistí spíše postupně, než opakovaně.

Jaké je pokrytí plochy?

Testováním bylo ověřeno, že pokrytí plochy je průměrně 99%.

 

 

 Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky