Bazénová chemie: Jak na čištění bazénu

Základní pravidla, jak udržovat čistý bazén, jsou jasná. Před vstupem do vody by se měli koupající osprchovat, vodu v bazénu bychom měli pravidelně filtrovat, nečistoty, které plavou na hladině, denně odstraňovat. Když se v bazénu nikdo nekoupe, zakrýváme jej plachtou, případně k bazénu pořídíme i zastřešení. K opravdu čisté vodě a zdravotně nezávadnému koupání v domácím bazénu vám však musí pomoci ještě vhodně zvolená bazénová chemie.

Podle Lukáše Petra ze společnosti Marimex, která patří mezi největší dodavatele bazénů u nás, mají přípravky zajišťující údržbu vody v bazénu tři základní úkoly: „Jedná se o úpravu hodnoty pH na ideální úroveň, dezinfekci vody prostřednictvím eliminace mikroorganizmů a prevenci tvorby řas.“

Bazénová chemie pro úpravu pH vody v bazénu

Hodnota pH určuje, jestli je voda v bazénu zásaditá nebo kyselá. Obecně se hodnoty pH mohou pohybovat od 1 do 14, pro vodu v bazénu je ideální hodnota 7,2 až 7,6. Zatímco vyšší pH způsobuje tvorbu různých minerálních zákalů a tzv. kotelního kamene, příliš nízké pH způsobuje korozi kovových povrchů, blednutí barev bazénu a podráždění pokožky a očí. Navíc pH vody v bazénu ovlivňuje rozpouštění a také účinnost používaných dezinfekčních přípravků.

Jak poznáte, že je pH vodybazénu na ideální hodnotě? Využít můžete jednoduché testovací sady. Do vzorku vody v bazénu přidáte testovací chemikálii ve formě tablety nebo roztoku. Roztok změní barvu, kterou porovnáte s barevnou stupnicí.

„Udržovat pH vody v bazénu není díky snadno použitelné bazénové chemii nic těžkého. Pokud je pH vyšší než 7,6, použijte jednoduše přípravek pH-. Druhý den proveďte další test hodnoty pH, pokud bude stále vysoká, postup zopakujte. Je-li naopak pH nižší než 7,2, použijte obdobným způsobem přípravek pH+,“ říká Petr.

Dezinfekce vody: Řada bazénové chemie Aquamar

Nejdůležitější při údržbě vody v bazénu je její dezinfekce. Nejobvyklejším a nejdostupnějším způsobem dezinfekce vody v bazénu je dodání chloru do vody. Obsah chloru v bazénu měříme 1x týdně, při velkém provozu nebo za horka častěji. Množství chloru ve vodě by se mělo pohybovat 0,5 mg/1 l.

Potřebujete-li množství chloru v bazénu upravit, použijte některý z přípravků z řady Aquamar. Může se jednat například o:

·         7 Day Tablets (dezinfekční tablety pro základní ošetřování),

·         pomalurozpustné minitablety pro základní ošetřování.

Pro specifické situace se hodí i další přípravky z řady Aquamar. Jedná se například o Quick, chlorový granulát vhodný pro první zachlorování po napuštění bazénu, případně Shock chlor super chlorový přípravek vhodný pro jednorázové intenzivní ošetření vody. Stabilizátor chloru snižuje ztráty chloru způsobené UV zářením. A aby byl požitek z koupání v dezinfikovaném bazénu co nejlepší, je někdy nutné zbavit vodu typického pachu chloru, například prostředkem Dechlor.

Likvidace řas v bazénu a prevence jejich tvorby

Slizké a různě zabarvené řasy na stěnách a dně bazénu vznikají především za horka, které trvá několik dnů, dále také když často prší nebo přicházejí bouřky. Řasy jsou živnou půdou pro bakterie, jejich spory se přenášejí do bazénu s větrem a prachem. Pro jejich růst je nezbytné UV záření a vyšší teplota vody. Nejjednodušším způsobem, jak se s řasami v bazénu vyrovnat, je pravidelné preventivní používání přípravku proti řasám. Jedná se o přípravek Algeastop.

Další přípravky

Abyste získali průzračně čistou a zároveň zdravotně nezávadnou vodu v bazénu, hodí se vám i další výrobky ze sortimentu bazénové chemie:

·         Calcium+ pro zvýšení vápenaté tvrdosti vody,

·         Minerál- pro snížení vápenaté tvrdosti vody, odstranění minerálního zabarvení,

·         Vločkovač pro odstranění mikroskopických částic vytvářejících zákal, pročistí vodu,

·         Clear B pro čištění folie,

·         Zazimovací roztok pro zazimování.

„Bazénová chemie v naší nabídce pomůže ve všech situacích, do kterých se majitelé bazénů mohou dostat. Protože vždy doporučujeme dávkovat jednotlivé přípravky podle naměřených hodnot, omezuje se vystavování lidí, kteří se v bazénu koupají, potenciálně škodlivým chemickým látkám. Navíc vždy nabízíme pouze výrobky, které mají hygienický atest. Naše bazénová chemie je tedy bezpečná,“ uzavírá Petr.

Více na www.marimex.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky