Jak na domácí kancelář

Rubrika: Interiéry
Marta Hrdličková (Kurzy.cz), 21.09.2010

Homeworking (či home-office) je trendem současnosti. Z domova, především díky vyspělým komunikačním technologiím, stále častěji pracují lidé z nejrůznějších oblastí. Patříte-li mezi ty šťastlivce, kteří se denně nemusí plahočit za prací dlouhé kilometry a trávit na cestách čas, který byste jistě dokázali strávit příjemnějším způsobem (či snad svou prací žijete a vyřizujete pracovní záležitosti po večerech nebo nedej bože během víkendů z domova), možná stojíte před otázkou, jak si zařídit domácí kancelář. Máme pro vás několik tipů a rad, co při jejím zařizování neopomenout.

 

Pokud máte jen trochu možnost, rozhodně se vyvarujte zřizování domácí kanceláře v ložnici či obývacím pokoji. K takovému účelu se více hodí například i kuchyň. Na práci či studium byste zároveň měli mít dostatek klidu, průchozí místnosti, kde by vás mohli ostatní rušit, nejsou tedy příliš vhodné.

 

Ideální je pro domácí kancelář vyhradit zvláštní místnost, která nemusí být nijak velká. Bohatě postačí osm metrů čtverečních. Prostor vyhrazený pouze pro práci je také praktičtější už z toho důvodu, že pomáhá vytvořit iluzi, že sedíte ve skutečné firemní kanceláři. Zároveň se nerozptylujete okolními podněty a předměty, kterými jste obklopeni v ostatních místnostech.

 

Tak jako pro jiný prostor vašeho bytu, i pro kancelář je důležité útulné a vám vyhovující zázemí. U kanceláře to platí obzvláště – správná volba nábytku, případné dekorace, ale také vhodné barvy stěn. Některé barevné tóny mohou být nepříjemné až dráždivé, rozhodně tedy nepodpoří vaši koncentraci, ale budou spíše rozptylovat. Zářivější barvy by měl zvolit pouze ten, kdo se zabývá kreativní či tvůrčí prací. Každý máme své barevné preference – barvy, se kterými se cítíme dobře, které nás uklidňují nebo stimulují. Nebojte se tedy barev a vytvořte si příjemné pracovní prostředí

 

Univerzální nábytek

Ať už máte kancelář jako samostatnou místnost nebo jste ji vzhledem k omezeným prostorovým možnostem vyčlenili pouze část nějakého pokoje, dbejte na volbu nábytku. Ideální je vybavit svou domácí kancelář univerzálním nábytkem, který se dá různě doplňovat či kombinovat a v neposlední řadě využít pro jinou místnost vašeho domova. Dnes se běžně prodávají nábytkové sestavy pro obývací pokoje, které jsou uzpůsobené například i potřebám kanceláře (Sconto Nábytek).

 

Denní světlo je k nezaplacení

Pokud si to ve svém interiéru můžete dovolit, snažte se umístit stůl k oknu tak, abyste si nestínili. Samozřejmě lze dohnat požadovanou světlost na pracovní desce vhodnými svítidly, ale denní světlo je opravdu k nezaplacení.

 

Správný stůl

Vhodný stůl by měl být nejenom dostatečně prostorný dle zaměření vašich aktivit, ale měl by být také vhodně vysoký. Pokud si tedy chcete pomoci pouze prodloužením nějakého regálu či police, dbejte alespoň, abyste měli s vybranou židlí správnou výšku.

 

Židle je základ

Pokud budete trávit ve své domácí kanceláři více času, určitě si pořiďte kvalitní židli. V dnešní době je velký výběr nejrůznějších kancelářských křesel a židlí z všemožných materiálů. Židle vám musí být opravdu pohodlná, a proto raději zamítněte on-line nákup a židli si řádně vyzkoušejte.

 

Názory na článek  Jak na domácí kancelář
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry