Moderní lampy současnosti

Rubrika: Interiéry
Marta Hrdličková (Kurzy.cz), 16.11.2010

Moderní lampy současnosti

 

Interiér, který denodenně obýváme, ale i pracovní stoly místa našeho pracoviště jsou již tradičně většinou vybaveny lampičkami ať už z důvodu funkční aplikace nebo jen z důvodu doplnění prostoru o designový prvek. Stejně to platí pro stojací lampy, které zpravidla tvoří funkční produkt interiéru.

 

U svítidel typu lamp a lampiček došlo v poslední době k zásadním změnám a s tím spojeného rozšíření nabídky, která by již měla uspokojit individuální představy každého z nás.

 

Změna první: směrování osvětlení lamp

 

Variabilita, tak by se jednoslovně dala tato změna charakterizovat. Jedná se o zpracování svítidla tak, aby bylo možné tok světla směrovat, respektive upravovat tak, aby bylo možné osvětlit buďto celou pracovní plochu nebo se zaměřit na omezený prostor kde probíhá koncentrovaná činnost. K tomu lampám a lampičkám pomáhají různé klouby a čepy, kterými je dnes snad již každá lampa vybavena.

 

Dalším aspektem pro vyšší variabilitu je jistě i tvar svítící části, která může být různých pravidelných i nepravidelných tvarů jenž mají vliv na výslednou geometrii světla, která dnes již není pouze kruhového tvaru. Zdaleka to neplatí pouze o designových svítidlech, ale tvar světla má především svůj užitný význam.

 

Změna druhá: využití různých materiálů

 

Materiálem jak stolní lampičky, tak pokojové stolní lampy není dnes již pouze obyčejný plech nebo nekvalitní dřevo. Zejména i díky různorodým světelným zdrojů používaných v dnešních lampách (viz. níže) je možné využívat širokou škálu materiálů od plastických hmot v různých formách, přes sklo a skelná vlákna až po kvalitní přírodní materiály typu dřeva nebo různé kovové profily od standartních přes ušlechtilé ocely a slitiny.

 

Různé materiálové provedení umožňuje lampy použít i jako moderní doplněk interiéru či kanceláře a vypovídá tak i o svém majiteli, jak vnímá design a souhru všech prvků jeho interiéru.

 

Změna třetí: použití světelných zdrojů

 

Konečně další zásadní změnou, která platí u současných svítidel typu lampy a lampičky je používání různých zdrojů. Již dávno jsou doby, kdy lampičky byly zpravidla osazeny obyčejnou žárovkou s výrobcem doporučeným příkonem 40W. Takovéto lampičky byly sotva použitelné pro čtení avšak absolutně nevhodné pro osvětlení prostoru, které bylo naprosto nedostatečné.

 

V současnosti již tomu tak není a lampičky i stojací pokojové lampy jsou nyní vybavovány různými zdroji ať už se jedná o náhradu obyčejné žárovky úspornější kompaktními zářivkami, ale i speciálnějšími méně objemnými zdroji s dnes již běžnými paticemi E14, G9, DX53.

Tyto nové zdroje dávají možnosti návrhářům svítidel možnost vytvořit kreativnější ale i funkčnější modely s vysokou použitelností a praktickým designem a díky menšímu nebo u některých zdrojů zcela minimálnímu vyzařovanému teplu volit i různé materiály, které by v případě standardní žárovky nebylo možné použít.

 

Budoucí vývoj a LED technologie

 

Stejně jako byly aplikovány změny ve vývoji a produkci pro lampy a lampičky díky uvádění nových technologií, i budoucnost jistě nabídne další nečekané možnosti vývoje. Důkazem je dnes velmi populární LED technologie, kdy již dnes významný výrobce svítidel Philips produkuje řady s názvem LEDINO, což jsou LED svítidla využívající LED diod, které nejen umožňují nové futuristické tvary, tak minimální odběr elektrické energie, vysokou spolehlivost a životnost a mimořádnou kvalitu zpracování. Mimo tyto zásadní výhody je třeba zmínit i možnost barevného světla, které LED zdroje umožňují v rámci celého spektra RGB systému barev.

 

Závěrem snad jen můžeme zopakovat to co na začátku. V současnosti je v oblasti osvětlení, kam patří i lampy velmi široký a z nepřeberné nabídky si po zvážení priorit pro volbu svítidla, vybere snad každý.

 

Názory na článek  Moderní lampy současnosti
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry