Zásoby hnědého uhlí v Česku se tenčí. Teplo může zdražit až trojnásobně
Statisícům Čechů hrozí prudké zdražení tepla. "Ceny mohou stoupnout oproti dnešku do čtyř let na dvojnásobek, někde i na trojnásobek dnešních," řekl HN Oldřich Vojíř, šéf pracovní skupiny ministerstva průmyslu, která se problémem zabývá.
Tlak na zdražení vyvolává hrozící nedostatek hnědého uhlí, z nějž se vyrábí teplo zhruba pro 1,4 milionu českých domácností. Domácích zásob ubývá a podle odhadů už v roce 2013 bude teplárnám chybět až 6,5 milionu tun ročně. Na cenu ale tlačí i další faktory: těžařská firma Czech Coal chce své uhlí zdražit. A stát chystá vyšší DPH.
Posoudit situaci a navrhnout státu řešení má právě Vojířova komise. Ta vyšla z analýz VŠE a Vysoké školy báňské, koncem února měla oznámit, čím výpadek uhlí nahradit a kolik to bude spotřebitele stát. Analýzy ve středu projednal Vojíř s ministrem Martinem Kocourkem. Od té doby o nich oba mlčí, tají je dokonce i před ostatními členy komise.
Celý článek naleznete na serveru iHned.cz, a to konkrétně ZDE
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- 5 kritérií, podle kterých se dnes vybírají velká tepelná čerpadla
- Jarní revize střechy: chata, chalupa i rodinný dům
- Rukopis vedený mramorem
- Češi dávají na bydlení v průměru 22 % svého příjmu. V nákladech na bydlení ve městech patří Česko mezi nejvíce zatížené země EU
- Český realitní trh pod tlakem: přetlak makléřů, nízká kvalita služeb a slabý dohled státu
- Správci kotelen očekávají dražší plyn. Kdo modernizuje teď, vyhne se cenovým špičkám i výpadkům, tvrdí odborník