Balkony, které kvetou

Přemýšlíte, do jakého stylu vyladíte váš balkon, terasu či zahradní altánek tentokrát? Bude to klasika v podobě muškátů nebo něco odvážnějšího? Vymýšlet a představovat si nejrůznější varianty je příjemná činnost bez námahy! Pro milovníka květin je to přímo relax. Rozmyslete se dobře, protože právě v květnu je čas na nákup sazenic, oprášení truhlíků a květináčů a výsadbu nebo přesazení rostlinek ven. Krásnou kombinaci dokážete určitě vykouzlit i na obyčejném okenním parapetu. Květnové sluníčko a rostoucí rtuť teploměrů v druhé polovině měsíce k tomu přímo vybízí.

Tip odborníka:

Truhlíky rozmisťujeme ve speciálním uspořádání. Visící rostliny je dobré umístit vpředu a po stranách, dominantní rostliny, jako stojaté muškáty nebo fuchsie, pak dáváme spíše dozadu. Doplňkové rostliny, jako jsou například chudobky, můžete nasázet doprostřed. Osobně doporučuji vyzkoušet vše nejprve nanečisto, třeba si to i nakreslit,“ říká Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Nezapomeňte na dobré sousedy!

Truhlíky můžete jednoduše osázet jednodruhově, tady pouze jednou rostlinou ve více sazenicích, nebo zkombinovat více barev a tvarů dohromady. V tomto případě je velmi důležité rozdělit si rostliny do skupin s podobnými nároky na půdu, zálivku, růst nebo světelné podmínky. V opačném případě je velice pravděpodobné, že i přes veškerou péči nedokážete v jednom truhlíku udržet rozdílné květiny na živu. Některé kvůli přelití uhnijí, jiné budou trpět ve stínu, některé zase budou oproti ostatním růst natolik, že je z nádoby přímo vypudí. Se správným mixem vám rádi pomohou například odborníci zahradní sekce v marketech OBI. Zde jsou nápady na některé stylové kombinace.

Muškáty se neokoukají

Muškáty (pelargonie) patří k nejoblíbenějším balkonovým květinám. Jsou obzvláště vhodné pro slunečná místa nebo místa v polostínu. Muškát bude výrazným sólistou, ale i v duetu s jinými rostlinami rozhodně nezanikne.

Ať už zvolíte sytý jednobarevný muškátový vodopád, nebo třeba živou hru barev červených muškátů se žlutými pantoflíčky a modrými lobéliemi – muškáty zkrátka nemohou zklamat ani po tolika letech jejich tradičního vysazování za okna českých domů. Nechte pracovat svou fantazii!

Romantická kombinace

Kopretiny, netýkavky, pomněnky, břečťan a levandule milují polostín a přičarují vašemu balkonu romantickou atmosféru. Zkuste je rozmístit následovně: kopretiny jako dominantní umístěte dozadu, netýkavky a pomněnky jako doplňkové rostliny doprostřed a břečťan a levanduli do visících květináčů dopředu a po stranách.

Nálada francouzského venkova nebo přímořské vesničky v Provence na sebe nenechá dlouho čekat. Počkejte si na měkké podvečerní světlo – taková souhra barev je pohlazením pro romantickou duši a musí obměkčit i toho nejtvrdšího cynika.

Honosné květy nejsou vším, aneb bylinky na zahrádce

Je vám sympatičtější skromnější ale o to užitečnější využití vaší balkónové mini zahrádky? Nechte tedy sazeničky okrasných květin někomu jinému a sami se pusťte do vysázení aromatických bylinek. Není nic příjemnějšího, než přivonět si k čerstvě natrhané bazalce s mozzarelou a rajčátky nebo si posypat chléb vlastní nakrájenou pažitkou plnou vitamínů. U bylinkové zahrádky v balkonových truhlících jsou obzvláště důležití „dobří sousedé“, tedy správný výběr jednotlivých druhů, kterým se dohromady daří. Dobře se k sobě hodí například rychle rostoucí druhy typu bazalka, kerblík, majoránka, petržel a pažitka. Stejně tak pomalu až středně rychle rostoucí druhy, jako je saturejka, oregano, rozmarýn a tymián.

Moderně a jednoduše

Ne všichni jsou příznivci barevných květů, zvlášť pak mladí, moderní lidé, kteří navíc nemají na péči o květiny příliš volného času. Sedí tento popis na vás? A přesto vám není vzhled vaší terasy lhostejný? S pomocí trendy stálezeleného zimostrázu dokážete vykouzlit velmi jednoduchý až puristický styl, který působí důstojně a vkusně.

Vytvarované „koule“ zimostrázu v jednobarevných květináčích s rovnými liniemi vytvářejí po celý rok harmonický obraz, navíc jsou ideálním řešením pro stinná místa. A v zimě se vám postarají společně se světelnými řetězy o vánoční atmosféru, protože zimostráz je odolný vůči teplotám pod bodem mrazu.

 

Tipy pro úspěšnou balkonovou sezónu

Výsadba a přesazování

  1. S výsadbou většiny balkónovek počkejte až do půli května, kdy nehrozí noční mrazíky.
  2. Základem pro prosperující výsadbu je kvalitní substrát. V obchodech je k dostání přímo speciální pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Obsahuje rašelinu, písek a pařeništní zeminu s přídavkem rozpustného hnojiva, které rostlinu vyživuje. Částečky perlitu nebo granulovaného polystyrenu substrát provzdušňují.
  3. Naplnění truhlíku by mělo vždy předcházet vystlání drenážní vrstvou, která slouží k odvodu přebytečné vody. Jako drenáž se používá hrubší písek nebo keramzit, které vysypeme minimálně do výšky dvou centimetrů. Teprve poté přijde na řadu substrát.
  4. Předpěstované nebo zakoupené rostlinky v květináčích opatrně vyklepneme tak, abychom co nejméně porušili kořenový bal, a položíme je na drenáž a první třetinu substrátu. Poté dosypeme zbytek zeminy a květinu jemně ale důsledně přitiskneme. Rostliny sázíme přibližně na dlaň od sebe.
  5. Hned po přesazení rostliny řádně zalijeme a umístíme zatím do stínu, kde jim necháme čas na zakořenění. V prvním týdnu je rozumné čerstvě vysazené rostliny zlehka otužovat, než je přemístíme na finální stanoviště. Některé květiny by teplotní šok nemusely přežít.

Udržujte balkónovky v kondici

  1. Zavlažování balkónovek je docela věda. Buď trpí nedostatkem vody, nebo se snadno přelijí a následně jim uhnívají kořeny nebo hnědnou listy. Nejjednodušší je pořídit si truhlíky na samozavlažovací bázi, které budou tekutiny samy přesně dávkovat. Voda na zalévání by neměla být příliš tvrdá a měla by být temperovaná, aby vaše rostliny nedostaly teplotní šok. V létě zalévejte ráno a večer shora, listy přitom musí zůstat suché. V horkých dnech vám bude vaše rostlina vděčná za dvojnásobnou dávku vody. V chladných dnech zalévejte ráno, každé 2–3 dny, aby se voda do večera vsákla a nevytvářela se plíseň.
  2. Aby vaše květiny zůstaly v dobré kondici, je nutné pravidelně hnojit. Voda na zalévání s tekutým hnojivem by se neměla dostat na listy, protože by se mohly při pozdějším vystavení slunečnímu světlu spálit. Dobrým pomocníkem je hnojivo s dlouhodobou působností, které chrání před nedostatečným nebo nadměrným hnojením.
  3. Zvadlé květiny brzdí růst nových výhonů. Odstraňování žlutých nebo zvadlých listů slouží jako prevence proti plísním. Kontrolujte pravidelně, jestli nejsou vaše rostliny napadeny škůdci, které lze v počátečním stadiu likvidovat mnohem snadněji. Sprej proti hmyzu nanášejte ze vzdálenosti 30 cm od rostliny.

!TIP!

Pozor na „kbelíkové rostliny“. Pokud umístíte balkónovky v černých plastových kbelících na přímé slunce, je dost pravděpodobné, že se jim začne přehřívat kořenový systém. Zabránit tomu můžete například tak, že do kbelíku zasadíte navíc převislý typ rostliny (například břečťan), který následně svým růstem odstíní spodní část.

Zdroj: OBINázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada