Jak správně instalovat dveře svépomocí

Rubrika: Interiéry
Marta Hrdličková (Kurzy.cz), 31.05.2011

Rozhodli jste se pro kompletní výměnu dveří a nechce se vám utrácet za odbornou firmu? Všem, kteří si myslí, že zvládnou celou operaci svépomocí, poradíme jak na to.

V první řadě nejprve reálně zvažte své schopnosti, instalace nových dveří vyžaduje opravdu dostatek řemeslné zručnosti a zkušeností. Jedna malá chyba totiž může způsobit, že mezi dveřmi a zárubněmi budou nerovnoměrné mezery, v horším případě mohou dveře nedovírat nebo při pohybu vrzat. Na trhu je dnes již dostatek firem, které odbornou montáž nabízí. „Ideálně byste měli o způsobu instalace uvažovat již při samotném výběru dveří, u některých výrobců totiž může být služba již započítána v ceně, případně je možné si za ní připlatit. Kdo jiný by si pak měl s dveřmi poradit lépe než jejich výrobce,“ říká Radim Grygárek ze společnosti Porta Doors.

Jestliže jste se i přes hrozící nástrahy rozhodli pro instalaci dveří svépomocí, zkontrolujte předem, že máte všechny pomůcky, které budete potřebovat: vodováhu, montážní úchyty, montážní polštáře (oboje lze nahradit truhlářskými klíny různých tloušťek), regulovatelné rozpěrky, montážní pěnu, těsnící silikon, kladivo a šroubovák. Pokud se dveře chystáte instalovat v novostavbě, měla by být místnost již dokončená včetně konečné úpravy stěn a podlah. Před začátkem prací se pak ještě jednou ujistěte, že otvor ve zdi, kam chcete dveře umístit, odpovídá jejich rozměrům z katalogu. Kromě šířky a výšky otvoru nezapomeňte změřit i jeho hloubku, tloušťka zdi by měla být stejná v celém jejím průřezu. Průřez zdi zároveň očistěte a navlhčete mokrou houbou.

Jako první byste měli začít s přípravou zárubní, u nichž naneste lepidlo na spojnici vodorovného a svislého trámu, teprve poté oba díly sešroubujte zápustnými šrouby. V místě spojení obou trámů by neměly vzniknout žádné mezery. „Do takto zkompletované zárubně potom vmontujte závěsy. Pokud dveře instalujete v místnosti se zvýšenou vlhkostí (např. koupelna), ošetřete ještě spodní díl zárubně těsnícím silikonem,“ radí Grygárek. Připravenou zárubeň potom umístěte do dveřního otvoru. Dejte pozor, abyste při tom nepoškrábali podlahu. Zárubeň ve stěně ukotvěte nad horním příčným trámem pomocí montážního úchytu nebo truhlářských klínů. Do horních rohů potom mezi stěnu a zárubeň umístěte další truhlářské klíny nebo praktické montážní polštáře. V obou rozích by měla být zárubeň zablokována ve stejné vzdálenosti ode zdi. Její přesnou polohu zkontrolujte pomocí vodováhy, případné nepřesnosti korigujte klíny či polštáři. Správnou šířku zárubní zabezpečte po celé jejich délce pomocí regulovatelných rozpěr.

V tuto chvíli již můžete nasadit dveřní křídlo a ujistit se, že k zárubni těsně přiléhá. Aby byla zárubeň skutečně pevně usazena, aplikujte mezi trámy a zeď v místě rozpěrek montážní pěnu. Rozpěrky zabrání tomu, aby rozpínající se pěna deformovala tvar zárubní. Aplikujte ji proto v menším množství, svůj objem totiž může zvětšit dokonce až o 150 % (pro tyto účely se hodí pěny se sníženou rozpínavostí). Teprve po zaschnutí montážní pěny odstraňte rozpěrky. Na závěr zasuňte rám z maskovacích lišt, který zakryje mezeru mezi zdí a zárubní. „Ve vlhčích místnostech pak na okraj rámu ještě naneste silikon, zamezíte tak pronikání vlhkosti dovnitř zárubně,“ uzavírá Grygárek.

Video s graficky zpracovaným návodem, jak instalovat dveře svépomocí, najdete na http://www.youtube.com/watch?v=q14cBDgo9Bc.

 

Více na www.portadoors.cz

Názory na článek  Jak správně instalovat dveře svépomocí
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry