Obývací pokoj na čerstvém vzduchu

Léto, slunce, koupání, dovolená - celý rok se nemůžeme letních měsíců dočkat. Jsou synonymem pro slastné lenošení. Můžeme si dovolit jen tak odpočívat a na nic nemyslet, pustit z hlavy pracovní povinnosti, zaposlouchat se do šumění listů nebo vnímat vůně a užívat si šimrajících paprsků slunce. Máte v plánu si na vaší zahrádce vytvořit oázu klidu a relaxace? Lehnout si sice můžete i do vlhké trávy, ale pohodlná lehátka nebo komfortní a romantické houpačky nejsou k zahození. Rádi byste si přečetli knihu, na kterou jste kvůli pracovním povinnostem nenašli čas? Chcete si zdřímnout ve stínu vašeho ořešáku? Jde to pohodlně, příjemně a bez bolesti zad.

Zahradní nábytek

Sedací soupravy

Exotické dřeviny z Malajsie, moderní teak, středomořské ratanové proutí nebo klasická masivní borovice? Nebo snad lehce udržovatelný kov či plast lehký jako pírko? Už teď si můžete být jistí, že výběr sedací soupravy na vaši zahrádku nebude jednoduchý! Vybírat můžete z celé řady zahradního nábytku, který se ale může lišit materiálem, vzhledem, praktičností, odolností a pochopitelně i cenou. Například OBI nabízí zahradní nábytek ve všech variantách od úsporných, jak cenou, tak prostorovou náročností, po vysoce kvalitní sestavy pro náročnější rekreanty.

 

výhody

nevýhody

Ratanový nábytek

·    Středomořská atmosféra

·    Lehký, snadno přenosný

·    Umělý ratan snese jakékoliv počasí, vysoce odolný

·    Nízká odolnost vůči počasí – vhodný především pod střechu terasy (neplatí pro umělý ratan)

Kovový nábytek

·    Dlouhá životnost  - sestavy se prodávají již ošetřené pozinkováním i lakováním

·    Odolnost vůči vnějším vlivům

·    Při špatné péči je tu vždy možnost koroze, ač u dnešních ošetřených sestav zcela minimální

Plastový nábytek

·    Výhodná cena

·    Snadná údržba – stačí čisticí prostředek a hadr

·    Nízká hmotnost, snadná manipulace

·    Plast je podle počasí buď rozpálený, nebo studený – doporučujeme zakoupit textilní sedáky

·    Nižší stabilita a pevnost

Hliníkový nábytek

·    Vlhko ani teplo na něj nemá vliv

·    Nepodléhá korozi, téměř bezúdržbový

·    Nízká hmotnost

·    Hliník, podobně jako plast, podle venkovní teploty studí nebo pálí – doporučujeme ho kombinovat s textilními nebo dřevěnými sedáky

Dřevěný nábytek

·    Přirozený vzhled

·    Široký výběr druhů dřeva

·    Při správné údržbě dlouhá životnost a odolnost

·    Nutnost pravidelného ošetřování, nanášení lazur, laků, speciálních olejů a napouštědel proti plísním

·    Některé druhy dřev se nehodí do nekrytých stanovišť

 

Tip odborníka: Jak pečovat o dřevěný nábytek?

 „Aby zůstal odstín dřeva zachován, měl by být nábytek dvakrát ročně důkladně vyčištěn. Po ošetření povrchu vodou a kartáčem nebo vysokotlakým čističem a přípravkem na čištění dřeva, necháme povrch zaschnout a naneseme ochranné prostředky. Vhodný je například olej na tvrdé dřevo a nezbytná je také impregnace,“ radí Otto Bezděk z olomouckého OBI.

 

 

 

 

 

 

Romantické houpačky

K tajemným houpačkám ve skrytých koutech zahrady má vztah snad každý už od dětství. Jako malí jsme si na nich chtěli hrát, protože houpat se je ta nejlepší zábava. V dospívání na nich někteří mohli zažít první rande. A v dospělosti?  Mít chvilku jen pro sebe, přečíst si nedělní noviny nebo posnídat s vycházejícím sluncem na čerstvém vzduchu – k tomu všemu nás zahradní houpačka láká.

Zahradní houpačky už dávno nejsou pouze rekvizitou romantických filmů a z původního obyčejného posezení se dnes staly pohodlné kusy nábytku. Téměř všechny mají zastřešení proti přímému slunečnímu svitu nebo dešti, zvýšil se počet míst k sezení, houpačky jsou k dostání v nejrůznějších provedeních a materiálech a některé z nich jsou dokonce polohovatelné! Z houpající se sedačky můžete v mžiku udělat postel, která vás doslova ukolíbá ke spánku.

Dřevo nebo kov?

Dřevo má ve všech ohledech jednu nespornou výhodu, a to je jeho vzhled. Dřevo jako čistě přírodní materiál se hodí kamkoliv a s vaší zahradou splyne v jedno. Je také masivnější a lépe se přizpůsobí nejen vlivu počasí, ale také škrábancům. Na rozdíl od kovu navíc samozřejmě nepodléhá korozi. Přesto jde o organický materiál, který se s postupujícím časem mění a žije si svým životem. Proto je potřeba se o dřevěné povrchy pravidelně starat a ošetřovat je přípravky proti plísním, houbovým chorobám nebo hnilobě. Dobré vlastnosti a dlouhou výdrž zajistí druhy jako teak, jádrové dřevo borovice nebo akát. Velice vhodné je také vysoce odolné dřevo tropických dřevin.

Rozhodně se není třeba bát ani houpaček z kovových konstrukcí. Některým by mohly připadat na zahradě nepatřičné, ale nezavrhujte tuto představu předčasně. Kovové prvky jsou stále oblíbenější a existují v tolika variacích, že sladit některý typ s vaší zahradou nebude problém. Decentní kovové konstrukce dokonce vytváří lehce nostalgickou náladu a mohly by vám připomenout nedbalou eleganci francouzských venkovských sídel. Ale proč si vybrat kov? Jde o poměrně lehký materiál a manipulace s takovou houpačkou je jednodušší, než s konstrukcí ze dřeva. Pokud máte strach, že je kov sám o sobě příliš studený na dotek, nemusíte si s tím dělat starosti – samotné sedačky jsou většinou vyrobeny z jiných materiálů, například voděodolného umělého ratanu, a pořídit si můžete velmi pohodlné textilní sedáky v barvách podle vašich představ.

Relaxační lehátka

K soupravě sedacího zahradního nábytku a houpačce už chybí snad jen lehátko. Nebo raději dvě? Znáte přece ten pocit, když si po zalévání záhonků nebo po hrabání spadlých jablek chcete odpočinout a na pohodlném polohovatelném lehátku se už opaluje vaše polovička. O lehátka nebo relaxační křesla se zkrátka pravidelně strhne boj. Aby taky ne, jsou ergonomicky tvarována tak, abyste si odpočinuli a nic vás při tom netlačilo – zkrátka, abyste nevěděli o světě kolem.

I u opalovacích lehátek a polohovatelných křesel máme rozhodně z čeho vybírat. Široká škála materiálů a barev je výhodná také v tom směru, že můžete perfektně sladit všechny kousky zahradního nábytku do jedné linie – ať už jste věrní dřevu, plastu nebo lehkému hliníku. K zahození také nejsou připevněná kolečka, pomocí kterých lze lehátko snadno přemístit, třeba podle toho, jak se během dne posunuje sluníčko. Materiály výpletu, na kterých budete sedět a ležet, jsou také důležitým faktorem. Klasická látková lehátka tolik známá z českých zahrad a chalup jsou sice příjemná, ale pokud je zapomenete na zahradě a zrovna přijde déšť, budete je ještě dlouho sušit. Dnes se začínají prosazovat spíše umělé materiály, které jsou neméně pohodlné, odpuzují vodu a svou barvou a texturou se snaží co nejvíce připodobnit přírodním materiálům.

Zdroj: OBINázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada