Nové bydlení? Jde to i bez hypotéky!
Vlastní bydlení nebo prostor pro podnikání bez hypotéky
Začátkem 90. let přišel do České republiky nový fenomén jménem hypotéka. Ta byla po dlouho dobu jediným pomocníkem na cestě k vlastnímu bydlení. Tuto situaci do jisté míry pozměnila hospodářská krize z roku 2008. Financovat nemovitost hypotékou nebylo nikdy příliš jednoduché z mnoha příčin. Avšak ekonomická recese hledání nových způsobů financování uspíšila. Výsledkem je například v současnosti rozvíjející se projekt družstevního financování. Začátkem června byla v Praze zahájena stavba prvního developerského projektu s unikátním způsobem financování. Tento, svým způsobem revoluční postup je zastřešen značkou 4fund a byl inspirován někdejším družstevním spoluvlastnictvím. Financování nemovitostí s 4fund, ať už za účelem pořízení vlastního bydlení nebo prostoru k podnikání, je dostupné pro fyzické osoby, drobné živnostníky, ale i firmy.
V čem přesně tato alternativa k získání vlastní nemovitosti spočívá?
Model družstevního financování nemovitosti je sice inspirován minulostí, ale 4fund mu dává moderní obrysy. Značka 4fund zastřešuje společnosti – developery, kteří vlastní pozemky, připravují projekty a následně nemovitosti prodávají do nově založených družstev. Zájemce, který si chce pořídit vlastní byt tímto způsobem, zaplatí přibližně 25 – 29 % ceny bytu a zbytek ceny nemovitosti pak splácí po dobu 25 let formou „měsíčních nájmů“ s fixní úrokovou sazbou. Důležité je, že po zaplacení všech závazků lze byt či nemovitost převést do osobního vlastnictví. Tím se liší od klasického modelu družstevního bydlení, kde převod bytu do osobního vlastnictví nebyl vždy snadný a samozřejmý.
Jak financování konkrétně vypadá? Například za byt 1+KK o rozloze 30m2 a celkové ceně 1 650 000,- Kč zaplatíte základní akontaci 478 500,- Kč a můžete se rovnou nastěhovat. Při splácení úvěru po dobu 25 let, pak činí výše měsíční splátky 8 760,- Kč a její úroková míra s fixací na 20 let je 5,34 %.
4fund staví družstevní financování nemovitostí na čtyřech hlavních pilířích:
Pořízení nemovitosti je dostupné, protože žadatel nemusí prokazovat výši svého příjmu jako u hypotéky. Klient se stává bonitním tím, že uhradí právě čtvrtinu celkové ceny nemovitosti. Proto je tato alternativa financování vhodná pro živnostníky, kteří nedosáhnou na hypotéku nebo pro ty, kteří jsou otráveni placením vysokých deregulovaných nájmů v cizích bytech.
Jistota takového financování spočívá ve fixních úrokových sazbách, čímž jsou podmínky splácení transparentní a stabilní bez skrytých poplatků. Zároveň máte jistotu, že bude projekt dokončen, protože závazky celého úvěru na výstavbu domu na sebe přejímá developer respektive družstvo. Majitel může se svým podílem v družstvu dále obchodně nakládat. V případě problému se splácením není omezen v prodeji na nového majitele, což je velkou předností tohoto financování oproti hypotečnímu.
Lehkost družstevního financování nemovitosti spočívá v tom, že v případě nepředvídaných problémů se splácením nemovitosti nejste svázáni jako u klasické hypotéky. Po plném splacení všech závazků je navíc převod nemovitosti do osobního vlastnictví zcela přirozený a nemusíte u něj platit daň z převodu nemovitosti. Výhodou družstevního financování je také úspora času, protože nemusíte trávit dlouhé hodiny v bankovních domech. Na rozdíl od klasické hypotéky, ze které se často stává souboj s byrokracií.
Více na stránkách pilotního projektu 4fund:
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent (16.7.2025)
- Nové občanské povolenky zdraží běžné české domácnosti život o 83 000 Kč ročně. To je náklad plnění programu Fit for 55 ještě před rokem 2030
- V Česku bylo spuštěno aktuálně největší bateriové úložiště s výkonem 12 MW a kapacitou 29 MWh. Tuzemský bateriový trh zažívá renesanci, potvrzuje Asociace AKU-BAT
- Léto je na chalupě ideálním časem pro rekonstrukci topení. Dobré je však mít již vyřešené zateplení a výměnu oken
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent
- Komunitní energetika láká české chalupáře k investicím do FVE panelů. Solární systém má na chatě pětina, dalších 30 % pořízení zvažuje