Ekologické domy jsou dražší, přesto zájem o ně stoupá
PRAHA (MEDIAFAX) - Ekologické a energeticky úsporné novostavby jsou průměrně o patnáct procent dražší než běžné domy, přesto zájem o ně stoupá. Zájemci o bydlení si začali uvědomovat, že investice do úspornosti se vyplácí, uvedla Mária Necidová ze společnosti NED, která ekologické domy projektuje.
"Do letošního roku bylo možné na stavbu energetických domů žádat dotaci v rámci programu Zelená úsporám," řekla agentuře Mediafax Necidová. "Osvěta ale byla mizivá. Přestože Zelená úsporám skončila, registrujeme nárůst zájmu o ekologické novostavby."
Podle Necidové si stále více lidí uvědomuje, že vyšší počáteční investice do energeticky pasivního domu se s postupem času vyplatí. Ekologické domy jsou totiž projektované tak, aby měly co nejmenší energetické úniky.
Koncept energetických domů od roku 1998 financuje evropský projekt CEPHEUS (Cost Efficient Passive Houses as European Standards). Ten oslovil pět evropských zemí, které postavily 250 staveb v pasivním standardu. V České republice byl první pasivní dům postaven v roce 2004. Podle směrnice Evropské unie z roku 2010 budou od roku 2020 všechny novostavby splňovat energetické limity ekologického domu.
Ondrej Fér, fer@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Flexibilita nestačí. Co skutečně přivede zaměstnance zpět do kanceláří? Investice rostou, lidé chybí: Kanceláře tráví 83 % času v tichu
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Rodný dům slavného brněnského rodáka ožívá. V centru Brna vzniká Rezidence Korngold
- V obcích Jihočeského kraje bylo v roce 2024 dokončeno 1 569 bytů - Bytová výstavba v jihočeských obcích v roce 2024 a v dlouhodobém pohledu
- Inflační koeficient pro daň z nemovitých věcí zůstává pro rok 2026 beze změny
- Výstavba stagnuje. Řemeslníků je málo, ale nových staveb ještě méně