Nejznámější vánoční hudba je Česká mše vánoční

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 23.12.2020

U nás nejznámější vánoční mše je bezesporu Česká mše vánoční – Hej mistře. Autorem skladby i textu je Jan Jakub Ryba, český skladatel, hudební teoretik a učitel. Mše vznikla v roce 1796 a brzy se rozšířila po celých Čechách. Dnes se často hraje i v zahraničí.

Originál České mše vánoční se nedochoval a již od počátku vnikalo mnoho úprav skladby. Rybovka, jak se mši také říká, je radostná, česky otextovaná skladba, inspirovaná lidovými písněmi a koledami. Mše oslavuje Ježíšovo narození, líčí připravovanou cestu ovčáků do Betléma a jejich blaženost a plesání při spatření vykupitele.

Pro známou skladbu je příznačný zpěvný, měnící se rytmus a dobře zapamatovatelné hudební motivy vyvěrající z lidové melodiky. Dá se říci, že se úplně nejedná o mši, jde spíše o kantátu s pastorálními motivy. Skladba je prostá a postrádá patos. O to opravdověji a s hlubokou zbožností navozuje velikost a atmosféru svaté noci, kdy se narodil Ježíš.

Jan Jakub Ryba chtěl svojí kompozicí oslovit co nejširší publikum. Lidi vzdělané i nevzdělané, staré i mladé chtěl vtáhnout do radostného děje skladby. Ač se J.J.Ryba sám téměř celý život potýkal s chudobou a nedoceněním svých učitelských schopností, zůstala tu po něm krásná, veselá a čistá hudba, která o Vánocích může potěšit i nás.

Názory na článek  Nejznámější vánoční hudba je Česká mše vánoční
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky